HONG KONG - CUHK Vice-Chancellor Early Career Professorship Scheme

Pondělí 23. srpen 2021, 12:14 – Text: -sp-

We have pleasure in sharing the launch of The Chinese University of Hong Kong’s flagship “Vice-Chancellor Early Career Professorship Scheme”. Outstanding young talents from around the world are invited to join us as Assistant Professor or Associate Professor.  Applicants should be early career academics or researchers, including clinician-scientists, with a PhD or equivalent degree from a reputable institution. Candidates interested in the following four interdisciplinary research areas are especially encouraged to apply, although applications in other fields are also welcome.

For more information, please refer to the attached flyer. Application is now open until 30 September 2021.