Aktualizováno: Příjezd zahraničních studentů a ubytování v Olomouci s ohledem na aktuální opatření proti covid-19

Středa 23. září 2020, 12:10

Aktuální pravidla pro příjezd občanů ČR a cizinců do České republiky najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Systém se aktuálně řídí „semaforem“, který rozděluje země na zelené (nízké riziko nákazy), oranžové a červené (vysoké riziko nákazy). V případě, že do ČR přijíždíte z červených zemích, budete muset vyplnit elektronický příjezdový formulář a zároveň předložit negativní PCR test na covid-19, nebo se testování podrobit do pěti dnů na české půdě. Veškeré podrobnosti včetně pravidelných aktualit, průběžně aktualizovaného seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy či užitečných kontaktů najdete zde. Informace se mohou průběžně měnit a aktualizovat.

Doporučení

Vedení UP prosí všechny studenty v tomto směru o ohleduplnost a zodpovědnost. Pokud by na sobě přijíždějící zahraniční studenti pociťovali jakékoliv známky onemocnění, nechť omezí svůj pohyb po městě a kampusu na nezbytné minimum a v případě přetrvání potíží kontaktují lékaře (v souladu se zdravotním pojištěním přes asistenční službu smluvního lékaře, v krajním případě urgentní příjem/pohotovost ve Fakultní nemocnici www.fnol.cz/lekarska-pohotovost). Rouška a další zásady prevence proti šíření nákazy jsou při návštěvě lékaře nutné. V případě potřeby doplňujících informací (testování na covid-19) lze kontaktovat zahraniční oddělení UP (iro@upol.cz) nebo svého koordinátora.

UP doporučuje těm studentům, kteří se do ČR budou dopravovat letecky a přiletí na Letiště Václava Havla v Praze, aby test absolvovali již na letišti. Výsledku testu pak studenti musejí neprodleně oznámit krajské hygienické stanici Olomouckého kraje.

Do doby, než obdrží výsledky testů, by měli zahraniční studenti omezit svůj pohyb po městě na nezbytně nutné minimum, stejně tak doporučujeme omezit pohyb v univerzitních prostorách a veškeré záležitosti do obdržení výsledku testu ideálně řešit telefonicky nebo přes e-mail. Studenti budou také dočasně a preventivně ubytováni na speciálních karanténních pokojích na VŠ kolejích UP. Po obdržení negativního výsledku testu na covid-19 se pak následně budou moci přemístit na svůj pokoj.

Přímo na svůj pokoj se studenti budou moci ubytovat tehdy, pokud ihned při svém příjezdu na kolejích předloží již negativní test na covid-19. Tento test může být vystaven i v zemi jejich bydliště, nicméně tím neodpadá povinnost absolvovat test ještě jednou v ČR, jak to uvádí podmínky Ministerstva vnitra ČR (www.mvcr.cz).

Pojištění, ubytování, doporučení

Zahraniční student/ka si na celou dobu svého pobytu musí zajistit zdravotní pojištění, které kryje případné náklady na léčbu covid-19, a před příjezdem si na dobu své stáže / svého studijního pobytu zajistit ubytování v Česku – ať už na kolejích, či v podnájmu. Univerzita musí ze zákona přebrat za přijíždějící zahraniční studenty v oblasti léčby, ubytování a tranzitu do/z Česka odpovědnost. Pokud by proto zahraniční student nebyl schopen si něco z výše uvedeného předem zařídit, nechť se v dostatečném předstihu před svým příjezdem obrátí na svého koordinátora/školitele na UP či navštíví stránky UP, kde najde doplňující informace a doporučení ke zdravotnímu pojištění a ubytování.

Studenty, kteří budou bydlet na kolejích UP, prosí vedení UP obzvlášť o ohleduplnost a zodpovědnost, co se aktuálního zdravotního stavu týká. V případě nutnosti mají koleje vyčleněnu omezenou kapacitu pokojů, které mohou fungovat jako karanténní jednotky. Funkčnost tohoto opatření si vedení kolejí UP otestovalo již během jarního průběhu pandemie covid-19.

Vedení UP zahraničním studentům také doporučuje, aby omezili osobní návštěvy studijních a zahraničních oddělení univerzity na nezbytně nutné. Své dotazy mohou studenti pohodlně řešit e-mailem či telefonicky, případně si mohou svou osobní schůzku domluvit předem. V některých budovách UP se navíc budou moci setkat s nutností podepsat čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Zahraničním studentům se také doporučuje, aby si s sebou přivezli dostatečné zásoby látkových či jednorázových roušek.