Volba nového rektora se uskuteční 31. března, online veřejná prezentace kandidátů o týden dříve

Foto: Žurnál Online
Neděle 14. březen 2021, 12:25 – Text: (red)

Již ve středu 31. března se sejde Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci, aby rozhodl o tom, kdo bude vrcholným představitelem olomoucké univerzity na příští čtyři roky. Dvacet čtyři senátorů bude nového rektora vybírat ze čtyř kandidátů – Martina Kudláčka z fakulty tělesné kultury, Jiřího Lacha z filozofické fakulty, Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty a Martina Procházky z fakulty zdravotnických věd. Uchazeči o post rektora se akademické obci a veřejnosti představí 24. března během online besedy. Uveřejnili již také své volební teze a vize.

Nový rektor usedne do čela Univerzity Palackého na období od května 2021 do dubna 2025. V pozici vystřídá Jaroslava Millera, který univerzitu vedl v letech 2014–2021 a v prosinci loňského roku se rozhodl rezignovat na svou funkci rok před koncem řádného mandátu.

Veškeré podrobnosti k volbám rektora UP na období 2021–2025 najdete na stránce upol.cz/volby.

Nového rektora zvolí Akademický senát UP, volby bude možné sledovat online

O volbě nového rektora budou rozhodovat senátoři Akademického senátu UP na svém zasedání dne 31. března od 13:00 v aule pedagogické fakulty. S ohledem na přísná opatření v souvislosti s pandemií covidu-19 se budou moci tohoto zasedání fyzicky účastnit pouze senátoři a kandidáti na rektora. Všichni ostatní zájemci však budou moci průběh celého zasedání a voleb sledovat prostřednictvím živého streamu na stránkách avp.upol.cz/stream.

Ke zvolení rektorem potřebuje jeden z kandidátů získat nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů (minimálně 13 hlasů). Hlasování může probíhat maximálně ve třech kolech. Pokud ani ve třetím kole senátoři nového rektora nezvolí, budou vyhlášeny volby nové.

Veřejná prezentace kandidátů na rektora online na ZOOMu a YouTube

Všichni čtyři kandidáti se akademické obci a zájemcům z řad veřejnosti představí na veřejné prezentaci 24. března od 13:00. I tato beseda se s ohledem na protiepidemická opatření uskuteční online. Pro tuto příležitost bude zároveň od 12:00 vyhlášeno rektorské volno.

Zájemci se besedy mohou zúčastnit dvěma způsoby – jako aktivně diskutující, nebo jako sledující. Ti zaměstnanci a studenti, kteří budou chtít do debaty vstoupit prostřednictvím dotazů, se k besedě připojí přes ZOOM. Registrace do videokonference probíhá na základě vyplnění online formuláře. Zaměstnanci, studenti a zájemci z řad veřejnosti, kteří budou chtít prezentaci kandidátů na rektora „pouze“ sledovat, si pak mohou pustit YouTube stream dostupný na stránkách avp.upol.cz/stream.

Volební teze kandidátů

Kandidáti na rektora již představili své volební teze. Jejich vize a představy o tom, kam by chtěli Univerzitu Palackého v příštích čtyřech letech posunout a směřovat, si můžete přečíst na volebních stránkách.

Veškeré podrobnosti k harmonogramu, průběhu i organizaci voleb rektora UP se dočtete na stránkách upol.cz/volby.