GERMANY - One-year scholarship program sponsored by the Free State of Bavaria 2022/23

Illustration photo: Maheshkumar Painam, Unsplash.com
Středa 4. srpen 2021, 13:38 – Text: -sp-

The Free State of Bavaria invites applications for its one-year scholarship program for students from Central, Eastern and Southeastern Europe for the academic year 2022/23 via BAYHOST / BTHA. Graduates from Bulgaria, Croatia, the Czech Republic, Hungary, Poland, Romania, Russia, Serbia, Slovakia and Ukraine are eligible to apply.

The scholarships are meant to finance postgraduate studies (i.e. master’s programs) and PhDs at Bavarian higher education institutions. Annual scholarships can be extended twice for up to 3 years; the scholarship amounts 861,-€ per month. One-year study sojourns in Bavaria as part of a PhD in the home country can also be funded.

Below you can find flyers in German and English and further information can be found on the BAYHOST website.

The application deadline for first time applications is the 1st December 2021 (date of receipt!).