Brazilští studenti si pro svou stáž zvolili olomoucká práva

Olomouc si vybrala Elisa Amorim Boaventura. Na výzkumném tématu pracovala s Václavem Stehlíkem z katedry evropského a mezinárodního práva. Foto: Eva Hrudníková
Středa 27. březen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Z Brazílie do České republiky. Takovou vzdálenost neváhali urazit čtyři brazilští studenti kvůli své akademické stáži na olomoucké právnické fakultě. Jejich studijní pobyty jsou součástí programu UNIGOU, který připravuje a koordinuje mezivládní Institut česko-brazilské akademické spolupráce. Právnická fakulta se do programu letos zapojila poprvé.

Program UNIGOU umožňuje brazilským studentům stáže na českých univerzitách. Česká akademická pracoviště vytipují školitele a vytvoří vhodnou nabídku výzkumných témat. Potom už je jen na brazilských vysokoškolácích, zda je téma zaujme. „Do programu jsme napoprvé nabídli pět témat, všechna si studenti rozebrali. Nakonec se uskuteční čtyři stáže. Tři studenti již mají dvouměsíční pobyt za sebou, jeden student přijel v polovině března,“ uvedla Lucie Kovaříková ze zahraničního oddělení PF UP.

Olomouckou fakultu si vybrala například Elisa Amorim Boaventura, studentka práv z Universidade de Brasília. Pod vedením Václava Stehlíka, vedoucího katedry evropského a mezinárodního práva, pracovala na tématu The Analysis of EU - Brazil Relations With the Perspective of Conclusion of EU - Mercosur Association Agreement. „Jako výzkumné téma jsem nabídl vyjednávanou dohodu o vytvoření zóny volného obchodu mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosuru. V rámci zpracování jsme pak se studentkou téma zúžili na lidskoprávní otázky, lidskoprávní klauzule v obchodních a dalších dohodách mezi Unií a zeměmi Mercosuru, především s Brazílií. Zajímala nás nejen jejich formulace, ale i jejich dopad na aplikaci vnějších smluv, případně na vzájemné vztahy Unie a Brazílie,“ vysvětlil Václav Stehlík.

Výsledkem jejich vědecké práce byl poster, na kterém studentka prezentovala postup řešení a dosažené výsledky. „Myslím, že prvotním výstupem bylo vzájemné odborné obohacení. Díky projektu jsem se mohl navíc zaměřit na region, kterým se odborně zabývám spíše okrajově. Téma bych ještě rád dopracoval a prezentoval závěry ve formě společné publikace,“ naznačil Václav Stehlík.

Elisa Amorim Boaventura si téma vybrala proto, že je blízké jejímu studijnímu oboru a zároveň ji zaujalo. „Se svým školitelem jsme se potkávali vždy jednou týdně. Rozebírali jsme jednotlivé dílčí otázky výzkumu, detekovali problémy a diskutovali jejich řešení. Pracovala jsem hlavně v knihovně, výzkum byl založen na rešeršní činnosti,“ popsala devatenáctiletá studentka, která odjížděla z Olomouce nadšená. „Univerzita Palackého mi poskytla skvělé zázemí, právnická fakulta má špičkové odborníky. A k tomu všemu je Olomouc úžasné město.“

Do programu UNIGOU se zapojili celkem tři odborníci právnické fakulty. Vedle Václava Stehlíka pracovali s brazilskými studenty Petr Osina z katedry teorie práva a právních dějin a Jana Bellová z katedry politologie a společenských věd.

Vedení právnické fakulty tyto stáže vnímá jako důkaz, že fakulta i město Olomouc jsou pro zahraniční studenty stále atraktivnější. „Zájem o naši fakultu a kvalita výstupů potvrzují trend úspěšné internacionalizace fakulty,“ dodal Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP.

Program UNIGOU vznikl v roce 2011. Letos se do něj spolu s PF UP zapojily například Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Masarykova univerzita, Západočeská univerzita nebo Technická univerzita Liberec.

Olomoucká právnická fakulta s brazilskými univerzitami spolupracuje i jinými formami. V minulosti hostila již dva společné vědecké workshopy na téma lidských práv a jejich ochrany v mezinárodním a evropském právu, letos připravuje třetí. Někteří akademici se pak recipročně účastnili odborných aktivit v Brazílii.

Stáže na PF UP v rámci UNIGOU

Elisa Amorim Boaventura, školitel doc. JUDr. Václav Stehlík, LL.M. Ph.D.
The Analysis of EU-Brazil Relations With the Perspective of Conclusion of EU - Mercosur Association Agreement
Vinícius Gonzalez Nóbrega, školitelka Ing. Jana Bellová, Ph.D.
Behavioral Economics in Connection with Law
Carlos da Costa Viegas, školitel JUDr. Petr Osina, Ph.D.
Comparative Legal Philosophy of the 20th Century in the CR and Brazil
Renato Parma Cantarino, školitelka Ing. Jana Bellová, Ph.D.
Economic Analysis of Law