Pevnost poznání spustila registraci na Dětskou univerzitu

Nejmladší studenti UP.
Foto: Pevnost poznání
Pátek 18. leden 2019, 8:15 – Text: Martina Vysloužilová

Rodiče zvídavých dětí, které zajímá, jak vypadá studium na vysoké škole, mohou své potomky již teď registrovat na další kolo Dětské univerzity. Program je určený pro posluchače od 8 do 12 let a aktuálně se mohou hlásit i školáci, kteří v minulosti již univerzitu absolvovali a odnesli si domů diplom. Aktivita startuje 13. února imatrikulací v Laudonově sále Pevnosti poznání.

Osm zajímavých přednášek z nejrůznějších vědních oborů čeká na mladé studenty oblíbené Dětské univerzity. Kromě Pevnosti se posluchači podívají také na další místa univerzity. Lékařská fakulta připravuje na pracovišti CENTESIMO přednášku na téma „Zachraň lidský život – první pomoc“. Děti budou řešit situace, kdy starší paní omdlí na zastávce, kamarád spadne z kola nebo si mladší bráška vyrazí dech. Odborníci je naučí, jak se v takových situacích nejlépe zachovat, a co přesně dělat. Vyzkoušejí si simulátory, na kterých trénují budoucí lékaři a dokonce si udělají odběry umělé krve, kterou si pak ve zkumavce mohou odnést domů.

Zooolog Evžen Tošenovský z přírodovědecké fakulty děti provede úžasným světem tajemných letců. „Ukážeme si přizpůsobení netopýrů a sov k nočními způsobu života. Uvidíme zblízka přístroje, pomocí kterých tato fascinující zvířata zkoumáme. Budeme si také povídat o tom, jaké nástrahy naší civilizace na tyto letce číhají, jak je chránit a pomáhat jim,“ popsal Evžen Tošenovský.

Jiná přednáška bude například na téma chemické reakce v těle. Děti si vyzkoušejí také pár zajímavých pokusů nebo se zapojí do pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury.

Dětská univerzita je zdarma. Děti si na památku, kromě řady zážitků a poznatků, odnesou také diplom o absolvování. Registrační formulář je k dispozici na webových stránkách muzea vědy ZDE.