Sportovci se mohou ucházet o podporu vysokoškolského sportovního centra

Letos podpoření sportovci z UP.
Foto: Lukáš Ondrášek
Středa 11. listopad 2020, 12:00 – Text: Martin Višňa

Odbornou i finanční podporu ve sportu i při studiu bude moci v příštím roce požívat třicítka sportovců z řad studentů Univerzity Palackého, kteří budou v rámci projektu UNIS zařazeni do Vysokoškolského sportovního centra MŠMT Victoria. Výběrové řízení právě probíhá, přihlášku je možné zaslat do 20. listopadu.

„V případě zařazení mají studenti z Univerzity Palackého s mimořádnou sportovní výkonností možnost získat měsíční stipendium, podporu v různých oblastech sportovního tréninku, jako je například zátěžové testování, sportovní psychologie nebo fyzioterapeutická péče, a při skloubení sportovní kariéry se studiem,“ uvedl Pavel Háp, proděkan FTK a koordinátor projektu na UP.

Pro kalendářní rok 2021 bude do sportovního centra vybráno 31 studentů, kteří aktivně provozují individuální či kolektivní sport na národní nebo mezinárodní úrovni. Přihlásit se do výběrového řízení mohou studenti UP mladší 26 let (včetně) s českým občanstvím, kteří nejsou zařazení v jiném resortním sportovním centru. Do přihlášky studenti musejí uvést svoji fakultu a studijní program, provozovaný sport a nejlepší dosažené výsledky z let 2019 a 2020.

Přihlášku je třeba zaslat nejpozději do 20. listopadu 2020 na e-mail koordinátora pavel.hap@upol.cz, jejím odesláním žadatelé o podporu souhlasí se zpracováním osobních údajů pro potřeby projektu. Na stejnou e-mailovou adresu je možné psát i případné dotazy.

Prvních 31 studentů Univerzity Palackého bylo zařazeno v rámci projektu UNIS do Vysokoškolského sportovního centra MŠMT Victoria již letos. Je mezi nimi například student Rekreologie Tomáš Bárta, letošní mistr České republiky v dráhové cyklistice, který si cení zejména spolupráce s Michalem Botkem z katedry přírodních věd v kinantropologii FTK UP na zvyšování výkonnosti prostřednictvím optimalizace tréninkového zatížení a zefektivnění regenerace.

Další úspěšnou zařazenou sportovkyní je vycházející hvězda českého juda Renata Zachová, která před několika dny vybojovala mistrovský titul na juniorském mistrovství Evropy. Díky odborné podpoře může efektivně korigovat přípravu, zvyšovat výkonnost a snižovat riziko přetrénování. „Jsme velmi vděční, že jsme v rukou takových odborníků,“ řekla judistka Zachová.