Camp Peira: Cvičení, kde se střílí a uplatňuje mezinárodní právo

Do třídenního cvičení se zapojili i studenti Univerzity Palackého. Fotogalerie: Jan Hudáč
čtvrtek 18. říjen 2018, 8:00 – Text: (red)

Vyděšení civilisté se snaží dostat do bezpečí střeženého tábora. Ozbrojení povstalci je dohánějí a z lesa se ozývá střelba. Velitel základny musí rychle rozhodnout o řešení situace. Mají vojáci vpustit někoho dovnitř? Proč? I takové situace řešili účastníci unikátního cvičení Ius in Bello – Camp Peira 2018, na kterém se významně podílela Univerzita Palackého.

Hlavním námětem cvičení, které se konalo o víkendu ve výcvikovém prostoru Březina poblíž Vyškova, bylo působení české vojenské jednotky v subsaharské Africe v prostředí vnitřního ozbrojeného konfliktu doprovázeného migrační vlnou. Hlavním úkolem vojáků byla ochrana základny, u níž se ocitlo množství osob včetně uprchlíků ohrožených činností nedaleko operující povstalecké jednotky. Akce s akademiky, studenty, pracovníky neziskových organizací a dalšími složkami byla součástí týdenního vojenského cvičení před výjezdem české jednotky do Mali.

Camp Peira, který se konal již třetím rokem, je výjimečný intenzívním prolínáním vojenských a civilních schopností všech zasahujících složek. Je to jeden z výsledků dlouhodobé spolupráce akademiků Univerzity Palackého a armádních specialistů. Na vývoji konceptu se výrazně podíleli také akademičtí pracovníci Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

„Civilní účastníci nevystupují jen jako figuranti, jak to bývá u podobných cvičení, ale skutečně se zapojují do řešení situací. Studenti se na fakultě učí fakta týkající se mezinárodního humanitárního či migračního práva, ale tady vše vidí ve skutečnosti a mají možnost si osvojit další dovednosti a rozvíjet své schopnosti. Zároveň si uvědomí komplexnost celé problematiky,“ řekl Martin Faix, proděkan olomoucké právnické fakulty, a zdůraznil unikátní míru propojení všech složek.

Při cvičení si civilisté v rámci svých úloh (právní poradci, pracovníci Mezinárodního výboru červeného kříže či UNHCR, zdravotnický personál, zadržení, uprchlíci) na základě reálných prožitků z vojenské operace prověřují funkčnost teoretických znalostí nabytých v akademickém prostředí. Vojáci jako praktici zase trénují spolupráci a vyjednávání s nevojenskými institucemi.

Věra Honusková, která se věnuje uprchlickému právu na PF UK, se cvičení účastnila i se svými studenty. „Studenti se díky simulaci hodně naučili, a i na zážitcích a poznatcích z ní budeme stavět naši další výuku.“

Jedinečná je nejen samotná spolupráce, ale především naplnění základního cíle cvičení, kterým bylo přimět vojáky i civilisty k pochopení vzájemně odlišných přístupů a k jejich následnému využití ke splnění společného úkolu.

Podrobnosti na těchto webových stránkách:
www.pf.upol.cz/camp_peira
www.army.cz