Děkanské volby budou na právnické fakultě v říjnu

O termínu voleb rozhodli senátoři na pondělním zasedání. Foto: Eva Hrudníková
Středa 19. červen 2019, 14:00 – Text: Eva Hrudníková

Nového děkana nebo děkanku právnické fakulty pro funkční období 2020–2024 zvolí senátoři v polovině října. O termínu voleb a složení volební komise rozhodli senátoři na svém pondělním zasedání, které bylo poslední v tomto akademickém roce. Během tříhodinového jednání stihli například i odsouhlasit podmínky přijímacího řízení pro rok 2020/2021 nebo změnu fakultního statutu.

Předseda akademického senátu Michal Bartoň doporučil kolegům kopírovat volební harmonogram z roku 2015 a pro volební zasedání senátu navrhl dva říjnové pondělky. Všichni přítomní senátoři se shodli na 14. říjnu a vzápětí ustavili tříčlennou volební komisi ve složení Kateřina Frumarová a Renáta Šínová, za akademiky, a student Jiří Stýblo. „Nyní si komise musí zvolit předsedu a vyzve členy akademické obce k podání návrhů kandidátů na děkana. Současně stanoví lhůtu k podávání návrhů,“ naznačil další předvolební kroky Michal Bartoň.

Na programu zasedání měli senátoři ještě dalších pět důležitých bodů. Schválili Plán realizace Strategického záměru vzdělávací a tvůrčí činnosti PF UP na rok 2020. Odsouhlasili podmínky přijímacího řízení do magisterských a bakalářského studijního programu i do doktorského studijního programu pro rok 2020/2021. „Systém současného přijímacího řízení se nám osvědčil a není potřeba jej měnit,“ řekl senátorům Maxim Tomoszek, proděkan pro bakalářský a magisterské studijní programy.

Na základě výzvy Legislativní komise Akademického senátu UP vedení fakulty dále senátorům předložilo změnu fakultního statutu a Vnitřní předpis PF UP k provedení Studijního a zkušebního řádu UP na PF UP a k úpravě některých dalších otázek souvisejících se studiem na PF UP. Po schválení fakultním senátem se oběma normami bude ještě zabývat senát univerzitní. Vnitřní předpis by měl být účinný od září.

Blanka Vítová, proděkanka pro vědu a výzkum, informovala senátory o stavu příprav koncepce hodnocení vědy na fakultě. „V tuto chvíli pětičlenná komise dospěla ke třem dílčím závěrům. Varianty ještě v rámci komise rozpracujeme a potom předložíme k širší diskuzi – kolegiu děkanky a akademické obci,“ vysvětlila Blanka Vítová.

Tajemník fakulty Petr Bačík zase senátorům předložil Výroční zprávu o hospodaření za rok 2018. Podle ní fakulta vykázala kladný hospodářský výsledek přes 1,5 milionu korun. „Částku jsme převedli do Fondu provozních prostředků,“ uvedl tajemník. I tento bod jednání senátoři odsouhlasili.

Příští zasedání akademického senátu se uskuteční pravděpodobně v září, kdy se senátoři vrátí k věcnému záměru nového statutu a měli by také schvalovat Výroční zprávu o činnosti za rok 2018.