Fotbalový turnaj „právníků“ ovládla Olomouc. Na bednu se dostali studenti i učitelé

Hrálo se na hřišti v Olomouci Slavoníně.
Foto: Eva Hrudníková, Veronika Pochylá
Neděle 2. červenec 2017, 7:50 – Text: Eva Hrudníková

Ten okamžik nastává pouze jednou za rok. Pedagogové, studenti a absolventi právnických fakult vymění saka, učebnice a zákoníky za propocené dresy a kopačky. S jediným cílem. Získat ceněný pohár pro vítěze turnaje v malé kopané právnických fakult. Letos si ho vykopal tým studentů Právnické fakulty Univerzity Palackého „B“ vedený Robertem Šupolou.

Na hřišti v Olomouci Slavoníně se sešlo pět týmů, tři hájily barvy olomoucké právnické fakulty a dva brněnské. Od úvodního hvizdu rozhodčího bylo vidět, že si mužstva nedají nic zadarmo. Fanoušci tleskali ostrým skluzům, tvrdým střelám, efektivním i efektním zákrokům gólmanů. K vidění byly taktické porady na hřišti i mimo něj. „Sešli se tu hráči, které fotbal baví. Turnaj měl náboj, nechyběly emoce. Rivalita ze hřiště byla rychle zapomenuta ve prospěch pozápasové diskuse a dodržování pitného režimu,“ zhodnotil Filip Ščerba z katedry trestního práva PF UP a hlavní pořadatel 3. ročníku turnaje.

Filip Ščerba vedl jako kapitán mužstvo učitelů olomoucké fakulty, které skončilo druhé. Turnajem prošlo se dvěma výhrami, jednou remízou a nestačilo pouze na vítězný tým olomouckých studentů „B“. Třetí místo vybojovali posluchači z PF MU v Brně, čtvrté olomoučtí studenti „A“ a pátí skončili učitelé z brněnské fakulty. Jejich barvy hájil i soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček.

Jedinečnou příležitost zakopat si proti učitelům si nenechal ujít Ondřej Sasín, student 4. ročníku oboru Právo na PF UP. „Turnaj právnických fakult je výborný nápad, jak trošku upustit z formalismu mezi vyučujícími a studenty, a to i napříč fakultami. Je skvělé vidět, že nejenom naše učitelské kapacity to umí s balonem u nohy. Navíc zahrát si proti ústavnímu soudci se taky nepodaří každý den. Vládla tu přátelská a zároveň zdravě soutěživá atmosféra. Myslím, že jsme si to všichni užili,“ zhodnotil Ondřej Sasín, který se turnaje účastnil už podruhé.

Nápad uspořádat fotbalový turnaj právnických fakult vznikl v roce 2015. První ročník zorganizovali Robert Zbíral z katedry politologie a společenských věd PF UP a brněnský pedagog a soudce Vojtěch Šimíček. Za rok se bude hrát v Brně.

Konečné pořadí 3. ročníku:

1. studenti PF UP – tým „B“
2. učitelé PF UP
3. studenti PF MU
4. studenti PF UP – tým „A“
5. učitelé PF MU