Letní škola medicínského práva mě nadchla, měla výbornou úroveň

Umme Habiba Aslam při poznávání Olomouce. Fotogalerie: Jan Hudáč
Středa 12. červenec 2017, 7:13 – Text: Eva Hrudníková

Už ví, co obnáší medicínské právo, jak krásná je Olomouc nebo jak chutná smažený sýr. Za své znalosti, zážitky a nová přátelství vděčí Umme Habiba Aslam Letní škole medicínského práva. Její 3. ročník pořádala právnická fakulta ve spolupráci se studentským spolkem ELSA Olomouc na přelomu června a července.

Dvaadvacetiletá Habiba, jejíž rodiče pocházejí z Pákistánu, je doma v Hongkongu. Do Olomouce přijela ze severoanglického Sheffieldu, kde studuje na tamní Hallam University. „O letní škole jsem se dozvěděla z e-mailu, který rozesílala sheffieldská univerzita hromadně svým studentům. Nabídka mě okamžitě oslovila,“ vzpomíná Habiba. Původně chtěla na vysoké škole studovat medicínu, ale v Hongkongu se to poštěstí jen těm nejlepším. A tak studovala bakalářský program Art in English. „Škola mě nenaplňovala. V rámci volitelných předmětů jsem se ale dostala k business law. V tu chvíli mi bylo jasné, že práva jsou pro mě tou správnou volbou. Vybrala jsem si právo v kriminologii.“

Nabídku olomoucké právnické fakulty vnímala jako šanci, jak zjistit, co všechno medicínské právo zahrnuje. Jako šanci vyjet na deset dnů do cizí země, poznat její kulturu a nové přátele. „Organizátoři skvěle poskládali program. V odborné části mě nejvíc nadchla pitva, ukázka záchranářských prací při simulované hromadné nehodě a návštěva laboratoře na otisky prstů a analýzu drog,“ vyjmenovala Habiba. Z přednášejících pak vyzdvihla Krise Gledhilla, odborníka z Nového Zélandu, polskou expertku Agatu Wnukiewicz-Kozłowskou a Maxima Tomoszka z pořádající fakulty.

Habiba si užila i doprovodný program. Pořadatelé vzali účastníky například na Ololoď, na Bouzov nebo do Prahy. „Bavila jsem se při karaoke, poprvé jsem hrála laser game, poprvé jedla knedlíky, smažený sýr a smažený květák…“ Když odjížděla, nešetřila pochvalami. „Do Olomouce jsem se zamilovala, je to krásné město, ideální pro studenty. Letní škola na zdejší právnické fakultě předčila mé očekávání, měla výbornou úroveň. Nebyla to moje první zahraniční letní škola, tak můžu srovnávat,“ shrnula Habiba.

Mezi účastníky byli studenti z Ruska, Ukrajiny a Španělska. „Počet studentů byl nakonec nižší, než jsme očekávali. Což na druhou stranu umožnilo individuálnější přístup. Letošní ročník hodnotíme jako zatím nejvydařenější. Povedl se nám programově, spolupracovali jsme s přírodovědeckou a lékařskou fakultou, a i ohlasy účastníků jsou lichotivé,“ zhodnotil Daniel Pospíšil, prezident ELSA Olomouc a jeden z hlavních organizátorů.

S nápadem uspořádat Letní školu medicínského práva přišli členové ELSA Olomouc v roce 2015. Pro univerzitu a fakultu je to jeden ze způsobů, jak se prezentovat ve světě a přilákat zájemce o studium v anglických programech, jež právnická fakulta nabízí. Letošní ročník byl pořádán za finanční podpory statutárního města Olomouc.