Návštěva Chicaga: přednáška pro kolegy a účast na celosvětové konferenci

Na John Marshall Law School se potkali (zleva) Michael Schlesinger, Václav Stehlík, Ondřej Hamuľák a Michael Seng.
Foto: Archiv VS
Pondělí 16. duben 2018, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Přednášet pro kolegy z John Marshall Law School a zúčastnit se celosvětové konference europeanistů. To byly hlavní cíle cesty dvou akademiků Právnické fakulty Univerzity Palackého do Chicaga. Václav Stehlík, vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva, se svým kolegou Ondrejem Hamuľákem ze stejné katedry vyjel na pracovní cestu do Spojených států amerických na konci března.

Prvním bodem jejich programu byla návštěva prestižní John Marshall Law School spojena s vystoupením v rámci „guest lectures“. Pro Václava Stehlíka to byl po deseti letech návrat na místo, kde strávil jako stážista v rámci Fulbrightova programu půl roku. S Ondrejem Hamuľákem si pro pedagogy z John Marshall Law School připravili přednášku Fifteen Years of Interaction between the Czech Constitutional Law and EU Law. „Impulz k přednášce vznikl na základě mé dřívější profesní spolupráce s profesorem Michaelem Sengem,“ vysvětlil Stehlík.

John Marshall Law School má dlouhodobě velmi dobré vazby na Českou republiku. Nejintenzivněji zatím spolupracuje s brněnskou právnickou fakultou. V poslední době zanechal v Chicagu českou stopu například i student PF UP Jan Dohnal, který tam jako stážista psal svoji diplomovou práci. Nejnovějším výsledkem olomoucko-chicagské spolupráce bude návštěva profesora Michaela Schlesingera, který by měl na PF UP strávit celý akademický rok 2018/2019 jako „visiting Fulbright professor“.

Druhým cílem chicagské cesty Václava Stehlíka a Ondreje Hamuľáka se stalo sympozium 25th International Conference of Europeanists. Tématem konference, kterou organizovala Council for European Studies, bylo Europe and the World: Mobilities, Values and Citizenship. „Na náš návrh byl do programu zařazen panel Legal Aspects of Migration in Central Europe, kterému jsem předsedal. Již samotné přijetí návrhu panelu považuji vzhledem k přísné selekci vědeckým výborem Council for European Studies za úspěch našeho pracoviště. V rámci panelu jsme s kolegou Hamuľákem prezentovali své příspěvky. Aktivně se do panelu zapojili také kolegové z Maďarska a Polska. A jako diskutujícího experta jsme pozvali právě Michaela Senga z John Marshall Law School,“ popsal Stehlík. A dodal, že spolupráce se sousedními zeměmi v oblasti řešení otázek migrace ve střední Evropě bude pokračovat. „Už na přelomu května a června budeme mít společnou visegrádskou konferenci v Budapešti.“

Olomoučtí akademici se také stihli potkat s generálním konzulem ČR v Chicagu – Bořkem Lizcem, který je pozval na audienci.

Pracovní návštěva Chicaga se uskutečnila v rámci projektu Václava Stehlíka – Právní postavení osob ze třetích zemí v právu Evropské unie, který podpořila Grantová agentura ČR.