Odborníci si předávali zkušenosti s mimosoudními metodami řešení sporů

Konferenci zahájilo plenární zasedání. Na programu byly i workshopy nebo panelová diskuse.
Fotogalerie: PF UP
Pondělí 30. říjen 2017, 13:30 – Text: Eva Hrudníková

Na sto deset účastníků přilákala do Olomouce mezinárodní vědecká konference MEDIACE 2017, kterou pořádala Právnická fakulta Univerzity Palackého. Čtvrtý ročník výjimečného setkání zaměřeného na mediaci a další metody mimosoudního řešení sporů zaštítili ministr spravedlnosti Robert Pelikán a děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková.

Právnická fakulta pořádá takto zaměřenou konferenci pravidelně, vždy jednou za dva roky. „Našim cílem byla i tentokrát multidisciplinární reflexe mediace v České republice a v zahraničí a analýza podmínek jejího výkonu s doporučením pro další teoretická zkoumání a využití v praxi. Nosnými tématy byla podoba zákona o mediaci a zkušenosti s jeho aplikací, postupná institucionalizace mediace a vytváření podmínek pro přístup občanů ke smírným metodám řešení sporů, k nimž je Česká republika vázána Evropskou unií,“ shrnula Lenka Holá, z katedry politologie a společenských věd PF UP a hlavní organizátorka dvoudenního sympozia. Zákon o mediaci vstoupil v účinnost před pěti lety. „To už je doba, která nám dává opodstatnění bilancovat, hodnotit to, co se daří a co je limitující. Konference mnohé problémy otevřela, pojmenovala a teď je potřebné na jejich řešení dále pracovat,“ dodala Lenka Holá.

Konferenci v pátek zahájilo plenární zasedání, kde své příspěvky přednesli vybraní řečníci. Mezi nimi například Marina Tamm, uznávaná expertka na mediaci z Hochschule Neubrandenburg, Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby ČR, nebo Jana Pružinská, psycholožka z Pedagogické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, která stála u zrodu mediace na Slovensku. Novinkou letošního ročníku pak byla moderovaná panelová diskuse. „Podařilo se nám do ní získat představitele jedenácti institucí, které buď poskytují mediaci, a to v různých formách, nebo sdružují mediátory. Jako téma jsme zvolili Systém poskytování mediace v ČR. Ukazuje se totiž, že propracovaná a koordinovaná koncepce výkonu mediace u nás chybí,“ uvedla Lenka Holá. Dvoudenní setkání pak zakončila práce v sekcích.

Cestu do Olomouce si našli vedle českých odborníků i přední experti na mediaci z Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Do sálů právnické fakulty spolu s akademiky usedli soudci, advokáti, psychologové, sociologové, sociální pracovníci, zapsaní i nezapsaní mediátoři nebo podporovatelé mediace. „Na tomto sympoziu jsem byla poprvé před dvěma lety. Byla jsem spokojená, tak jsem přijela znovu. Zaměření konference je pro mě velmi zajímavé. Mediací jsem se zabývala ve své diplomové práci a teď i v disertační. Nejužitečnější jsou pro mě rozebírané novinky a praktické poznatky,“ uvedla Ráchel Tošnerová, doktorandka z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Publikačním výstupem z letošního ročníku konference bude recenzovaný sborník z vybraných příspěvků. „Po vydání jej chceme zaslat ke zhodnocení a možnému zařazení pod prestižní platformu Web of Science, databáze Conference Proceedings Citation Index,“ dodala Lenka Holá.

Poprvé se konference na téma mediace uskutečnila na PF UP v roce 2011, tu další plánují organizátoři opět za dva roky, na podzim 2019.