Odborníci z právnické fakulty významně přispěli k vydání monografie o mediaci

Kniha není určena jen odborníkům, ale také studentům a všem zájemcům o téma. Repro: Wolters Kluwer
Úterý 28. duben 2020, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Komplexní pohled na zavádění mediace, speciální metody mimosoudního řešení sporu, do českého prostředí přináší právě vydaná monografie Právní a sociální aspekty mediace v České republice. Na knize se podílel autorský tým, jehož významnou část tvořili odborníci z olomoucké právnické fakulty.

Čtenář v knize najde jak obecné informace o vzniku mediace, tak informace o jejích jednotlivých právních úpravách a jejich změnách a také stanovení podmínek dalšího rozvoje. „Součástí je také prezentace výsledků vlastního empirického šetření, časoprostorová analýza opatrovnické agendy a občanskoprávních sporů v letech 2013 až 2018 a její typologie,“ řekla k obsahu Lenka Holá, vedoucí autorského kolektivu, která působí na katedře politologie a společenských věd PF UP.

Podle autorů je kniha sociálně právní analýzou mediace v podmínkách České republiky. „A také teoretickým východiskem pro další části našeho výzkumu, který se zaměřuje na empirii výkonu mediace u zainteresovaných subjektů – zapsaných mediátorů, soudců a advokátů, a u veřejnosti. Pokud nastane doba k odborným diskuzím nad novelizací problematických oblastí zákona o mediaci, výsledky výzkumu by mohly být významným zdrojem informací a podnětů pro tuto práci,“ je přesvědčená Lenka Holá.

Na monografii se autorsky podíleli akademici, praktikující mediátoři i zástupci státní správy. Z velké části jde o členy Pracovní skupiny pro mediaci zřízené ministerstvem spravedlnosti. Z autorů kromě Lenky Holé působí na olomoucké právnické fakultě Michal Malacka a Lenka Westphalová, další kolegové jsou zapojeni do výzkumného grantu.

Kniha je díky své komplexnosti určená nejen studentům, kteří se s mediací teprve seznamují, ale i odborníkům. Ti by mohli ocenit zejména její praktickou stránku. „Rovněž poslouží legislativcům pro budoucí náměty úpravy zákona o mediaci de lege ferenda. Přináší odpovědi na otázky, proč a jak efektivně mediaci uchopit a legislativně v nových procesních předpisech upravit,“ dodala Lenka Holá.

Monografie Právní a sociální aspekty mediace v České republice je publikačním výstupem projektu podpořeného Grantovou agenturou ČR – Podmínky výkonu mediace v České republice dle zákona o mediaci, který je partnerským projektem PF UP v Olomouci a PF MU v Brně. Vydalo ji nakladatelství Wolters Kluwer. Titul je dostupný i jako e-kniha.