Olomouc zažila svou první Noc práva

Hlavní program Noci práva se uskutečnil přímo v učebnách právnické fakulty. Foto: Eva Hrudníková, Vojtěch Duda
Pondělí 9. březen 2020, 17:46 – Text: Eva Hrudníková

Je pár minut před páteční půlnocí a aulou právnické fakulty zní potlesk. Právě končí diskuze, která následovala po promítání filmu Ex offo. I přes pozdní noční hodinu byla debata nakonec delší než samotný film. Mohly za to zajímavé dotazy publika a poutavé odpovědi pozvaných advokátů a moderátora. I takový byl první ročník Noci práva v Olomouci, který připravila pro veřejnost právnická fakulta spolu s partnery.

Akce, jejímž cílem bylo popularizovat právo, zvýšit právní povědomí, přiblížit právnické profese, ukázat věci nebo místa, která nejsou veřejnosti běžně dostupná, a taky bavit, přilákala na tři sta účastníků. „S průběhem jsme spokojení, máme radost, že program zaujal a dokázali jsme přilákat zájemce o právo od nejmenších po nejstarší. Náš nemalý dík patří studentům, kteří se zapojili, a váženým hostům za to, že se o své bohaté zkušenosti a znalosti chtěli s veřejností podělit,“ zhodnotila Renáta Šínová, proděkanka PF UP pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost.

Zájemci si mohli vybrat z více než desítky přednášek či workshopů, vyrazit na tematickou procházku po Olomouci, zjistit, jak funguje vrchní státní zastupitelství, zažít jednání v soudní síni nebo plnit zábavné úkoly. „Doprovázím dceru. Chtěla by studovat práva, moc stála o to, abychom dnes vyrazili do Olomouce. Stihli jsme dvě přednášky a simulované soudní jednání. Dcera si to užila. Akce se líbila i mně,“ řekl Vladimír Tůma z Moravské Třebové.

Noc práva přilákala také absolventy fakulty. „Zaujala mě témata přednášek, chtěl jsem vidět svoje kamarády a taky se podívat, co je na fakultě nového,“ vyjmenoval Jan Sedláček důvody, proč si vzal v práci na ministerstvu obrany volno a vyrazil do Olomouce. „Rozhodně toho nelituji. Na první ročník to byla povedená akce. Věřím, že se z ní stane tradice.“

K nejmladším účastníkům patřil Filip Nikl ze Šternberka, žák šesté třídy, který si přijel užít Noc práva s bratrem a tátou. „S nápadem zajet do Olomouce přišel táta. Máme v plánu obejít připravená stanoviště s úkoly. Zatím mám za sebou tři. Úkoly mě baví, s některými mi trošku pomohl táta,“ přiznal Filip Nikl.

Na Noci práva spolupracovalo s právnickou fakultou hned několik institucí. Vlastní program připravilo olomoucké vrchní státní zastupitelství, dále se zapojili zástupci Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, Celního úřadu pro Olomoucký kraj, olomoucké pobočky Krajského soudu Ostrava, České advokátní komory, Armády ČR a Federace židovských obcí ČR. Záštitu nad akcí převzali rektor UP Jaroslav Miller, primátor Olomouce Miroslav Žbánek a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Noc práva se současně uskutečnila ještě ve třech dalších městech – v Brně, Ostravě a Praze. Iniciátorem byl spolek Nugis Finem, který založili studenti, dnes již absolventi olomoucké právnické fakulty. Datum akce, 6. března, organizátoři nevybrali náhodně. Noc práva má za cíl oslavit významný historický okamžik, a to vyhlášení a nabytí účinnosti Ústavní listiny Československé republiky z roku 1920. Letos 6. března to bylo přesně sto let.

Zpět