Na právnické fakultě debatovali strážníci obecních policií ze tří zemí

Konference obecních policií se konala v aule právnické fakulty.
Foto: Eva Hrudníková
Neděle 20. září 2020, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Ojedinělé a největší mezinárodní setkání obecních a městských policií ve střední Evropě. Takový podtitul měla konference, kterou tento týden hostila a spoluorganizovala právnická fakulta. Pátý ročník Mezinárodní konference obecních policií přilákal do Olomouce přes sto účastníků ze tří zemí.

Právnická fakulta spolupořádala toto výjimečné odborné setkání již potřetí. „Jsme rádi, že i letos můžeme být hlavními spoluorganizátory a že můžeme účastníkům poskytnout naše prostory. Městskou policii a další zúčastněné složky považujeme za důležité partnery, zejména co se týká práva a jeho uplatňování ve společnosti,“ řekl na úvod sympozia Maxim Tomoszek, proděkan právnické fakulty.

Pořadatelé rozdělili dvoudenní odborný program do čtyř panelů. Tvořilo jej na dvacet přednášek a všechny propojovalo hlavní téma konference Strážník 21. století. Debatovalo se například o spolupráci strážníků s dalšími složkami integrovaného záchranného systému, o nových možnostech přístupu k prevenci kriminality nebo o pravidlech provozování dronů. Na řadu přišla i aktuální, živá témata jako vyhodnocení eliminace loňského útoku střelce v ostravské nemocnici nebo činnost městské policie v průběhu pandemie covid-19.

Organizátoři nabídli účastníkům i zajímavý doprovodný program. Například se dohodli s tvůrci filmového dokumentu V síti a připravili projekci tohoto snímku s následnou diskuzí.

Konference nebyla určena pouze zástupcům obecních policií z Česka, Slovenska a Polska. O zkušenosti z oblasti bezpečnosti se přijeli podělit také reprezentanti státní správy, samospráv nebo integrovaného záchranného systému. Do Olomouce dorazil například Václav Řezáč, městský policista z Říčan. „Setkání se účastním už podruhé. Moje motivace je jasná, a to sdílení informací. Jsem velmi rád, že se podařilo konferenci uspořádat kontaktně. Cením si osobní výměny zkušeností a přímé diskuze nad příspěvky.“

Pátá Mezinárodní konference obecních policií se měla původně konat na právnické fakultě již v dubnu. Tehdy ji ale zrušila pandemie onemocnění covid-19. Nakonec se uskutečnila nyní, 16. až 18. září, za nadstandardních hygienických opatření, která byla pečlivě konzultována s hygieniky. „Ano, mohli bychom připravit elegantní sympozium v kyberprostoru, ale pak by celá akce pro mnohé ztratila jednu z hlavních motivací, proč se účastnit. Za ty roky vznikla řada přátelství, cítili jsme od účastníků obrovskou chuť se osobně setkat,“ doplnil Daniel Bednařík, předseda představenstva společnosti FT Technologies, která byla hlavním organizátorem akce.

Pořádání letošní konference podpořily Ministerstvo vnitra ČR, Olomoucký kraj, statutární město Olomouc a profesní sdružení obecních a městských policií v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Zpět