Studenti právnické fakulty vyberou ochránce práv ze tří kandidátů

Volit se bude elektronicky od 26. února do 1. března. Foto: PF UP
Pátek 23. únor 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Na kandidátní listině pro volby ochránců práv studentů právnické fakulty budou tři osobnosti, dvě akademičky a jeden akademik. Studenti o svých ombudsmanech rozhodnout ve volbách, které se uskuteční elektronicky na univerzitním volebním portále (volby.upol.cz) od 26. února do 1. března. Ochránce jmenuje děkan fakulty po zohlednění výsledků voleb.

Navrženi byli a kandidaturu přijali oba současní ochránci práv Ivana Rabinská z katedry trestního práva a Ondřej Svaček z katedry mezinárodního a evropského práva. Na kandidátní listině je doplní Olga Rosenkranzová, která působí na katedře teorie práva a právních dějin.

Spolu s touto trojicí akademiků byla navržena také Veronika Tomoszková z katedry správního práva a finančního práva. Ta ale do voleb nepůjde. „Velmi si vážím podpory studentů, kterou projevili tím, že mě nominovali. O tuto pozici se však ve volbách ucházet nebudu. Jsem a dál budu k dispozici těm, kdo se na mě s důvěrou obrátí, a budu práva studentů a studentek hájit i jako členka akademických senátů fakulty a univerzity,“ vzkázala Veronika Tomoszková.

Volby ochránce práv studentů PF UP
26. února (00:01) až 1. března 2024 (23:59)

Kandidáti
Ivana Rabinská | katedra trestního práva
Olga Rosenkranzová | katedra teorie práva a právních dějin
Ondřej Svaček | katedra mezinárodního a evropského práva

Kde volit
on-line: https://volby.upol.cz/
Voliči, studenti PF UP, se do systému přihlašují stejnými přihlašovacími údaji jako do Portálu UP.

Jak volit
Každý studenty může hlasovat jen jednou a může hlasovat nejvýše pro dva kandidáty odlišného pohlaví. Hlasovat tedy může i jen pro jednoho kandidáta z jedné kurie (jednu ženu, nebo jednoho muže). Hlasování je tajné. Prázdný hlasovací lístek nepůjde odeslat. Každý hlas má stejnou váhu.

Volební komise
Blanka Vítová – předsedkyně
Eva Hrudníková
Vojtěch Kalmár

Funkci ochránce práv studentů budou opět zastávat dvě osobnosti, jedna akademička a jeden akademik. Elektronické hlasování začne v pondělí 26. února a skončí 1. března. Voleb se může zúčastnit posluchač PF UP, který je ke dni zahájení hlasování studentem v některém ze studijních programů realizovaných fakultou.

Pozice ochránce práv studentů PF UP byla zřízena jakožto poradní orgán děkana na základě vnitřní normy z roku 2022. Funkční období jmenovaných akademiků je vázáno na funkční období děkana. Vůbec první ochránci práv studentů PF UP za rok a půl své činnosti řešili sedm podnětů. Drtivá většina souvisela se studijní agendou.