Zvítězili ve fakultním kole soutěže v římském právu, teď poměří síly na mezinárodní úrovni

Účastníci ústního finálového kola s porotou a proděkanem pro studijní záležitosti Maximem Tomoszkem. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 26. duben 2024, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Johana Rezlerová, Jan Sehnal a Ondřej Tomáš, tým studentů 1. ročníku programu právo a právní věda, zvítězil ve fakultním kole soutěže v římskoprávním moot courtu. Vítězové budou právnickou fakultu reprezentovat v česko-slovenském finále, které se na začátku května vrací do Olomouce. Letošní zájem o fakultní kolo byl rekordní. Přihlásilo se do něj 47 studentských týmů.

Do finálového ústního kola postoupily dva nejlepší týmy z kola písemného. V prvním kole soutěžící řešili fragment, který se týkal nabytí držby a vlastnického práva v důsledku darovací smlouvy, v druhém ústním kole zápůjčky u osob pod otcovskou mocí. O vítězi fakultního kola rozhodovala porota ve složení Kamila Bubelová a Jakub Razim, oba z katedry teorie práva a právních dějin, které doplnil doktorand Karl Pierre Růžička. Druhý v letošním ročníku skončil tým ve složení Kateřina Kučerová, Klaudie Šlapalová a Lucie Umlaufová.

„V písemném kole bylo snadné vybrat postupující, protože pouze dva týmy správně pochopily skutkový děj, který byl základem zadaného fragmentu. Ve fakultním finále byly síly vyrovnanější, ale i tak byl vítěz jasný. Porota se shodla jednohlasně po velmi krátké poradě,“ zhodnotila Kamila Bubelová. Odměnou pro vítězný tým byla zkouška z římského práva za A, poražení finalisté získali zápočet. Vítězové se také mohou těšit na dort dle vlastního výběru. Další ceny zajišťoval spolupořadatel studentský spolek ELSA Olomouc.

Vítězný tříčlenný tým se nyní připravuje na česko-slovenské finále, které bude hostit 7. května olomoucká právnická fakulta. „K přihlášení do soutěže nás motivovala možnost získat zápočet, případně zkoušku a současně se nám líbila možnost vyzkoušet si něco nového. Je to fajn nápad organizovat soutěž v rámci výuky, z učiva, které probíráme a ze kterého je zkouška,“ řekl za tým Ondřej Tomáš s tím, že přípravu na mezinárodní finále s kolegy rozhodně nepodcení.

Soutěž v římskoprávním moot courtu má na olomoucké fakultě dlouhou tradici, letos se konala již posedmnácté.