Studentka práv píše dopisy, stříhá videopozdravy, aby potěšila seniory

Dopisy pro seniory píší ostravští gymnazisté. Přidat se mohou i žáci základních škol nebo vysokoškoláci. Foto: PN
Sobota 14. listopad 2020, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Nezištná pomoc seniorům je součástí jejího života od studia na gymnáziu. Nic na tom nezměnila ani současná epidemie koronaviru. I v ní dokázala najít cestu, jak být se svým týmem dobrovolníků blízko seniorům v domovech. Seznamte se Petra Nováčková, studentka právnické fakulty a v současnosti manažerka projektu Mezičasy.

Dvacetiletá Petra Nováčková je místopředsedkyní ostravského Spolku Počteníčko, pod kterým už několik let funguje mezigenerační projekt Hodinový vnuk, kdy studenti středních škol navštěvují seniory v domovech. Povídají si s nimi, hrají hry, chodí na procházky. „Do domovů teď nemůžeme. Od ředitelů těchto zařízení víme, že řada jejich klientů – my říkáme babiček a dědečků – současnou situaci špatně snáší, stýská se jim, mají obavy, jsou smutní. Proto jsme přišli s novou bezkontaktní formou pomoci, s projektem Mezičasy,“ vysvětluje studentka 2. ročníku magisterského programu Právo a právní věda.

Se svými kolegy dobrovolníky se snaží povzbudit seniory dopisy a videopozdravy. „Dopisy doplněné například pohledy zvířat, omalovánkami, případně kvízy budeme našim babičkám a dědečkům posílat zhruba jednou týdně a videopozdravy jednou za dva týdny,“ naznačuje Petra Nováčková s tím, že první várka dopisů odešla tento týden. Jako první se z nich budou radovat klienti v ostravském Domově seniorů Slunečnice, v Domově seniorů v Příboře a v Domově Jistoty v Bohumíně. „Už teď pracujeme na tom, aby se náš projekt dostal i do jiných krajů. Díky spolupráci s francouzštinářkou Leonou Černou z naší katedry jazyků se projekt rozšířil i do domovů v Hranicích a v Uničově. Spolupracujeme i s Prahou a Brnem. Celkem je už zapojeno napříč pěti kraji jedenáct zařízení.“

Dopisy zatím píší studenti ostravských gymnázií. „Mezi našimi dobrovolníky rádi přivítáme nováčky. Psát dopisy mohou nejen středoškoláci, ale i žáci základních škol nebo vysokoškoláci,“ láká Petra Nováčková zájemce.

Jako místopředsedkyně Spolku Počteníčko věnuje nyní dobrovolnické činnosti až čtyři hodiny denně. Koordinuje práci třicítky dobrovolníků, psaní a posílání dopisů, stříhá videopozdravy, komunikuje s domovy, stará se o propagaci projektů a shání grantovou podporu. Pro aktivity Mezičasy a Hodinový vnuk také vyjednala speciální patronát. Tváří projektů je známý herec Marek Lambora.

A k tomu všemu Petra Nováčková studuje práva a stihne i nějakou brigádu. „Myslím, že se to zvládnout dá. Už když si skládám rozvrh, mám v hlavě své dobrovolnické aktivity. Pomáhat druhým je pro mě samozřejmost a koníček. Pozitivní zpětná vazba je to, co mě motivuje pomáhat dál a dál.“

Petru Nováčkovou jako dobrovolnici zná asi nejlépe Ivan Sekanina, zakladatel Spolku Počteníčko. Hovoří o ní jako o výjimečné slečně. „Domnívám se, že není příliš mnoho mladých lidí, kteří by, jako naše místopředsedkyně, dokázali nezištně pracovat ve prospěch starších lidí a rozvoje mezigeneračních vztahů. Je přátelská, vstřícná, ochotná, usměvavá, ale zároveň přesně ví, jakým způsobem projekt směruje a čeho chce dosáhnout.“

Petra Nováčková začala s dobrovolnickými aktivitami v Ostravě někdy mezi 1. a 2. ročníkem na gymnáziu, kdy byla jednou z Hodinových vnuček. Letos za svou nezištnou pomoc získala Cenu rektora Univerzity Palackého za zásluhy v oblasti dobrovolnictví.

Zpět