Finále středoškolského moot courtu vyhrál gymnazista z Roudnice nad Labem

Radek Štorkán z cenou pro vítěze.
Foto: Izabela Grundová
Pátek 12. květen 2017, 14:47 – Text: Nikola Hlubinková

Student Radek Štorkán z Gymnázia v Roudnici nad Labem vedený posluchačem pražské právnické fakulty Pavlem Martiníkem se stal vítězem letošního středoškolského moot courtu. Finále, které pořádala Právnická fakulta Univerzity Palackého, se zúčastnilo osm týmů. Ty vzešly z fakultních kol v Praze a Olomouci.

Středoškoláci měli díky soutěži jedinečnou možnost vyzkoušet si, co obnáší právnická profese. Tématem letošního ročníku byl příběh Davida Storma, slavného zpěváka, jehož pověst a popularita utrpěla šrámy zveřejněním nelichotivých článků v časopise a jejich následným sdílením na sociálních sítích.

Výkony středoškoláků ve finále hodnotil čtyřčlenný soudní tribunál, který simuloval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Role předsedkyně soudu se zhostila soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková. Spolu s ní hodnotili výkony středoškoláků Zuzana Adameová, absolventka PF UP, Michal Bartoň z Katedry ústavního práva PF UP a Maxim Tomoszek, proděkan pro bakalářský a magisterské studijní programy PF UP.

„V letošním ročníku zvítězil oblíbenec poroty Radek Štorkán. Ač soutěžní tým tvořil pouze on sám, vypořádal se s případem i otázkami soudců bravurně,“ zhodnotila soudkyně Kateřina Šimáčková. Její kolega Michal Bartoň dodal, že Radek Štorkán má odpověď snad úplně na všechno. Nejlepší řečnicí byla vyhlášena Terezie Smolková ze Slezského gymnázia v Opavě. Porotci se na závěr shodli, že výkony všech soutěžících zaslouží obdiv a že úroveň klání rok od roku roste.