Noc vědců už tento pátek, letos poprvé i s právnickou fakultou

Odkaz na přednášku, která začne v 18:00, bude včas doplněn na web Noci vědců. Repro: PF UP
Středa 25. listopad 2020, 14:25 – Text: Eva Hrudníková

Celorepubliková popularizační akce Noc vědců bude letos výjimečná. Poprvé v historii se uskuteční ve virtuálním prostoru a nově se do ní zapojí hned několik institucí. Nováčkem bude i olomoucká právnická fakulta. Všichni, kdo chcete být přitom – děti, dospělí, senioři, usedněte za obrazovky svých počítačů v pátek 27. listopadu večer.

Právnická fakulta se zapojí díky Filipu Melzerovi, docentu občanského práva, který působí na katedře soukromého práva a civilního procesu. V rámci letošního tématu Člověk a robot chystá přednášku nazvanou Odpovědnost za škodu způsobenou autonomními systémy. „Počítače v současnosti vykonávají stále více činností, které dříve zastával člověk. Algoritmy rozhodují o tom, zda banka poskytne klientovi úvěr, ve zdravotnictví se podílejí na určení diagnózy, automobilky vyvíjejí autonomní vozidla. Ale co když takové vozidlo způsobí nehodu? Kdo za to může a kdo nese za vše zodpovědnost,“ ptá se v anotaci Filip Melzer. Jeho přednáška bude vysílána živě od 18:00 a účastníci videopřenosu se budou moci i doptávat.

Odkaz na živý přenos, stručnou vizitku Filipa Melzera a kompletní program Noci vědců najdou zájemci na webu nocvedcu.cz.

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Letos chystá program celkem 14 odborných pracovišť Univerzity Palackého.

 

Zpět