Olomouc má své zástupce na 6. mezinárodní konferenci právních klinik

Olomoucký klinikový tým měl možnost se na konferenci potkat s profesorem Philipem Schragem z Georgetown Law School. Foto: PF UP
Pátek 21. září 2018, 19:00 – Text: Veronika Tomoszková

Olomoucká právnická fakulta má jeden z nejrozvinutějších systémů klinického právního vzdělávání v Evropě a její klinikový tým pravidelně reprezentuje Univerzitu Palackého na významných mezinárodních akcích. Tentokrát na 6. mezinárodní konferenci Evropské sítě pro klinické právní vzdělávání (ENCLE) na téma „Clinical Legal Education: Innovating Legal Education in Europe“.

Konferenci v Turíně zahájil Maxim Tomoszek, president ENCLE a proděkan PF UP, společně s rektorem Univerzity v Turíně Gianmariem Ajani a děkankou Právnické fakulty Univerzity v Turíně Laurou Scomparin. Konferenci pořádá ENCLE spolu s Università degli studi di Torino, Università di Torino Dipartmento di Giurisprudenza a International University College of Turin.

„Jsem rád, že se v pořadí již šestá konference ENCLE koná právě v Turíně, a mám pro to několik důvodů. Turín má pro právní kliniky v Evropě symbolický význam. Před šesti lety v roce 2012 jsme se zde s kolegy z jiných fakult sešli a diskutovali jsme o tom, že západní Evropa je posledním místem, kde právní kliniky nepatří mezi rozšířenou metodu výuky práva. Rozhodli jsme se tehdy založit Evropskou síť pro klinické právní vzdělávání, abychom rozvoj této metody nebo přístupu k výuce práva pomohli rozšířit do celé Evropy. Symbolický význam má také to, že ENCLE slaví šesté narozeniny. Když je vám šest let, je to významný okamžik – učíte se o důležitosti pravidel, protože právě začínáte chodit do školy. I tomuto tématu se na konferenci budeme věnovat. Právní kliniky v Evropě jsou na vzestupu a potřebujeme pro ně určitá pravidla,“  uvedl na úvod Maxim Tomoszek.

Olomoucký klinikový tým se aktivně podílí na přípravě návrhu evropských standardů klinického právního vzdělávání svou účastí v projektu STARS. Projekt STARS (Skills Transfers in Academia: a Renewed Strategy Enhancing Legal Clinics in the European Union) je vůbec prvním projektem zaměřeným na právní kliniky, který byl podpořen Evropskou komisí v rámci programu strategických partnerství Erasmus+.

Svůj příspěvek na konferenci přednesl také profesor Michael Schlesinger, který je díky podpoře Fulbrightovy komise v akademickém roce 2018/2019 hostujícím profesorem na PF UP. Michael Schlesinger na konferenci představil projekt právní kliniky, která pomáhá nastartovat obnovitelnou ekonomiku v místních komunitách, které jsou stiženy chudobou a nezaměstnaností. Takovou právní kliniku vedl na John Marshall Law School v Chicagu a na podobném projektu bude pracovat s olomouckým klinikovým týmem v rámci svého Fulbright projektu.

Za PF UP se konference účastní také Veronika Opršalová, studentka 4. ročníku magisterského studijního programu, obor Právo. „Klinikové konference se účastním poprvé. Mám za sebou již dva semestry ve Studentské právní poradně, a proto je pro mě velkým přínosem dozvědět se více o klinickém právním vzdělávání. Díky příspěvkům, které jsem absolvovala, jsem si uvědomila, že právní kliniky v Olomouci jsou na světové úrovni. Na konferenci mě nejvíce zaujala sekce Przemka Kubiaka na téma role pozitivního myšlení v právních klinikách. Mimo jiné jsme diskutovali nad tím, že by se studenti měli vyvarovat příliš rychlému zhodnocení případu na základě prvního dojmu, ale měli by na případ nahlížet kriticky a oddělovat fakta od subjektivních postojů,“ zhodnotila studentka.

Olomoucký klinikový tým měl možnost se na konferenci potkat také s profesorem Philipem Schragem z Georgetown Law School. Profesor Schrag navštívil PF UP v Olomouci v dubnu 1991 v rámci programu americké agentury United States Information Services. Strávil zde tehdy dva týdny, ve kterých pro vedení právnické fakulty připravil workshop k metodám výuky i k celé řadě dalších praktických záležitostí důležitých pro zahájení výuky na nové právnické fakultě. Tehdy byly jako inspirace pro novou právnickou fakultu zmiňovány právní kliniky, ale fakulta v začátcích neměla dostatečné zdroje pro implementaci tak ambiciózního cíle, jako je zavedení klientské právní kliniky. To se podařilo až v roce 1996 díky podpoře Fordovy nadace ve spolupráci s profesory Richardem K. Neumannem a Stefanem Kriegerem z Hofstra Law School a později díky finanční podpoře z EU.