Ve fotbalově bitvě o právního krále Moravy tentokrát Olomouc tahala za kratší konec

Všichni olomoučtí hráči zaslouží za své výkony absolutorium.
Foto: Archiv PF UP
úterý 10. červenec 2018, 11:30 – Text: Robert Zbíral

Závěr června se pro řadu vyučujících na Právnické fakultě UP tradičně pojí kromě rozloučení se studenty také s účastí na fotbalovém turnaji moravských právnických fakult. Poslední červnovou sobotu se konal již 4. ročník a pořadatelskou štafetu převzali právníci z Brna. Událost se konala za slunečného počasí v hezkém areálu ve Šlapanicích. Tentokrát se utkaly pouze učitelské týmy, šlo tedy o klasický „turnaj kdo s koho“ v délce jednoho zápasu.

Již od pohledu bylo jasné, že každý z týmů zvolil odlišný přístup. Brno sice mělo početnější sestavu, olomoučtí hráči ale byli zase jednoznačně hmotnostně a prostorově výraznější. Stejně tak rozdílné se jevilo pojetí bezprostřední přípravy – na brněnské straně soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček rozkresloval svým ovečkám na tabulce taktické varianty a signály, olomoučtí playeři naopak místo rozcvičování vymýšleli, jak ochránit na lavičce plné půllitry před letícími balony.

Reportáž z utkání by mohla zabrat celé číslo papírového Žurnálu, stručnou verzi by známý televizní spolukomentátor Pavel Karoch popsal asi tak, že jedno mužstvo tvořilo a hrálo fotbal, zatímco druhé dávalo góly. Náš olomoucký tým brzy prohrával, poté však převzal otěže a krásnými kombinacemi se dostával do šancí, ve kterých ale buď útočníci selhávali, nebo nechali vyniknout skvělého brankáře soupeře. Na počátku druhého poločasu se Hanákům podařilo snížit na 2:1, bohužel místo zaslouženého vyrovnání při závěrečném zoufalém tlaku obdrželi ještě jeden gól a výsledkem 3:1 zápas i skončil. Stojí za zmínku, že všechny tři branky domácích vsítil Marian Kokeš, který je sice zaměstnancem olomoucké fakulty, ale srdce jej táhne pod Špilberk, a tak ho Olomouc velkoryse uvolnila na hostování…

Všichni olomoučtí hráči zaslouží za své výkony absolutorium. Přestože řada z nich naposledy hrála fotbal před rokem, mnozí účastníci mistrovství světa v Rusku by před jejich dovednostmi a nasazením bledli závistí. Z jednotlivců musí být vyzdvižen Ondra Horák v brance, před jeho skluzy pod nohy se brněnským forwardům kroutily strachem kolíky na kopačkách. Sestavu dále doplnili Jakub Razim, Ondra Svaček, Martin Kopa, Honza Kratochvíl, Ondra Šmíd, Robert Zbíral, Ondra Vícha, Zdeněk Červínek a Václav Stehlík.

„Turnaj“ pokračoval slavnostním předáváním trofeje, při kterém vítězům z druholigového města (pro neznalé – jde o Brno) mohutně aplaudovali i poražení z města kvalifikujícího se do evropských pohárů (neboli Olomouce). Program poté vyvrcholil společenskou afterparty, která jako obvykle potvrdila, že nejcennější na tomto setkání není vítězství, ale možnost setkat se s kamarády.