Zvítězili ve fakultním kole soutěže v římském právu, teď je čeká mezinárodní finále

Do finálového ústního kola postoupily tři nejlepší fakultní týmy z kola písemného. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 21. duben 2023, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Kristýna Pelclová, Tereza Doubková a David Kalaš, tým studentů 1. ročníku Právo a právní věda, bude reprezentovat olomouckou právnickou fakultu v mezinárodním finále soutěže Římsko-právní moot court. Rozhodlo o tom fakultní kolo soutěže. Letos se do něj přihlásilo 42 studentských týmů.

Do finálového ústního kola postoupily tři nejlepší fakultní týmy z kola písemného. Výkony soutěžících hodnotila porota ve složení Kamila Bubelová, Petr Dostalík a Jakub Razim, všichni z katedry teorie práva a právních dějin. Finálový fragment se týkal obligačního práva, schovací smlouvy, a v kombinaci s právem dědickým řešil osudy smlouvy po smrti zůstavitele. „Vybrat vítězný tým tentokrát bylo opravdu těžké a mezi porotci při závěrečné poradě rozhodně probíhala živá diskuse. První dva týmy totiž podaly velmi vyrovnané výkony a rozhodovaly pak už i maličkosti, například schopnost soutěžících rychle a správně reagovat na nečekané dotazy, které vyplynuly z diskutování problematiky v širším kontextu,“ zhodnotila Kamila Bubelová.

Vítězný tým ve složení Kristýna Pelclová, Tereza Doubková a David Kalaš získal zkoušku z římského práva za A, dort podle přání, mimořádné stipendium a poukázky do knihkupectví, které věnoval studentský spolek ELSA Olomouc. „Naší prvotní motivací, proč se přihlásit do soutěže, bylo mít splněný předmět římské právo. Z prvenství jsme měli obrovskou radost,“ řekla za vítěze Kristýna Pelclová.

Její tým, který si pro fakultní kolo zvolil příznačný název Otročátka, má nyní před sebou česko-slovenské finále, jež bude už na konci dubna hostit Právnická fakulta UK v Praze. „Jsme hrdí, že můžeme fakultu reprezentovat. Přípravě na fakultní ústní kolo jsme věnovali maximum svého času, teď musíme nabyté vědomosti a zkušenosti prodat i ve finále,“ dodala odhodlaně Kristýna Pelclová.

Soutěž Římsko-právní moot court má na olomoucké fakultě dlouhou tradici, letos se konala již posedmnácté.

Římsko-právního moot courtu 2023 | výsledky fakultního kola

1. místo – tým Otročátka ve složení: Kristýna Pelclová, Tereza Doubková a David Kalaš
2. místo – tým Tři mušketýři ve složení: Natálie Krajčová, Štěpánka Zamrazilová a Vojtěch Hřebík
3. místo – tým DreamTeam ve složení: Gabriela Preissová, Kateřina Klechová a Tereza Jamrožová