Jan Exner diskutoval se studenty o sportovním dopingu

Na PF UP přijel diskutovat diskutovat Jan Exner. Repro: PF UP
Čtvrtek 19. květen 2022, 9:31 – Text: Gabriela Leblochová

Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci uspořádala v rámci předmětu Sportovní právo diskusi o právních aspektech a aktuálních otázkách boje proti dopingu ve sportu.

O tom, co je to doping a jak ohrožuje sport, přijel diskutovat Jan Exner z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Díky své spolupráci se Světovou antidopingovou agenturou, Českým antidopingovým výborem, Českým olympijským výborem a Mezinárodní plaveckou federací tak mohl s účastníky důkladně rozebrat, proč má smysl se proti dopingu bránit a jakým způsobem je doping v současnosti odhalován a potírán. Diskuze se vedla také na téma přiměřenosti dopingových kontrol, sankcí, které za doping hrozí, a vhodnosti nastavených postupů, které jsou společností obecně vnímány rozličně. Tak tomu bylo i u našich posluchačů.

Problematickým se jevil i fakt, že úprava obsažená ve Světovém antidopingovém kodexu sice stanovuje seznam zakázaných látek, jeho výčet však není taxativní. Toto klade na sportovce i další osoby, které se podílejí na jeho přípravě, požadavek na enormní míru obezřetnosti. Jan Exner dal účastníkům rovněž důvod k zamyšlení se nad tím, zda tento dokument respektuje základní právní principy související s trestáním.

Zdraví sportovce, integrita sportu či rovný přístup ke sportovcům a dalším osobám jsou hodnoty, které se Světová antidopingová organizace snaží chránit. Mechanismy stanovené na obranu těchto principů však (nejenom) někteří zúčastnění shledali jako nepřiměřený zásah do soukromí a dalších práv. A to navíc zásah od organizace, jejíž kodex se sice zavázalo respektovat celé olympijské hnutí, ale která je založena na principech soukromého práva a těmito principy je rovněž ovládána.

Dá se dopingu předejít spíše prevencí a kvalitním vzděláváním všech participujících osob, nebo je důležitější nastavit takové právní procesy, které toto zvýhodňování budou důsledně odhalovat a potírat? O všech těchto aspektech příchozí hosté celý podvečer debatovali a nadále o nich mohou přemýšlet.

Tímto bychom chtěli poděkovat Janu Exnerovi za navázání spolupráce. Těšíme se na její pokračování.

Gabriela Leblochová, doktorandka PF UP