Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo zahájilo činnost

Slavnostní otevření se uskutečnilo v Komorním sále Uměleckého centra UP. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Čtvrtek 20. červen 2019, 16:20 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta a Armáda České republiky dnes oficiálně stvrdily a posílily svou dlouhodobou spolupráci. Slavnostně otevřely Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (Centre for International Humanitarian and Operational Law – CIHOL), které bude fungovat pod katedrou mezinárodního a evropského práva. Jeho odborné zaměření a propojení akademického a vojenského prostředí z něj činí středoevropský unikát.

Slavnostní představení a zahájení činnosti CIHOL se uskutečnilo v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Zúčastnilo se ho na padesát hostů. Nechyběli mezi nimi členové vedení fakulty, čelní představitelé armády, zástupci ministerstva zahraničních věcí nebo spolupracujících neziskových organizací. „Centrum vzniká jako výsledek dlouhodobé spolupráce, má tedy na čem stavět, a jsem přesvědčena, že má velkou perspektivu. Všem, kteří jsou zapojeni do jeho chodu, přeji, aby společnou spolupráci dál rozvíjeli, zkvalitňovali a aby je práce bavila,“ řekla na úvod Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty.

Jmenovitě poděkovala za dosavadní práci dvěma zakládajícím členům centra, proděkanu Martinu Faixovi a podplukovníku Otakaru Foltýnovi, za podporu brigádnímu generálovi Pavlu Kolářovi, řediteli Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany, a také Václavu Stehlíkovi, vedoucímu katedry mezinárodního a evropského práva, pod kterou bude CIHOL spadat.

Význam centra zdůraznil ve svém proslovu Pavel Kolář. „Jsem dlouhodobě přesvědčen, že armáda musí udržet spojení se společností, a v oblasti vzdělávání to platí dvojnásob. Vznik centra je skvělým příkladem, jak k oboustrannému prospěchu využít znalosti akademiků a praktické zkušenosti vojáků.“

Historii vzájemné spolupráce fakulty a armády připomněl Martin Faix. „Původcem myšlenky a hlavním spoluautorem vzniku centra je podplukovník Otakar Foltýn. Zhruba před deseti lety se nechal přesvědčit, aby přišel k nám na fakultu učit. Poznal jsem ho jako neuvěřitelnou studnici nápadů a člověka vybaveného odbornými znalostmi, praktickými zkušenostmi, přirozenou autoritou, ale i dostatečnou mírou dobrodružnosti a chutí bojovat nejen s nástrahami Tálibánu, ale i českého akademického prostředí,“ řekl Martin Faix a vzápětí představil aktivity CIHOL.

Centrum bude rozvíjet dosavadní spolupráci, včetně výzkumných a pedagogických aktivit. „Také chceme vytvořit prostor pro inovativní myšlenky a aktivity expertů z akademického a vojenského prostředí v oblasti práva ozbrojených konfliktů a dalších oblastí spojených s otázkami bezpečnosti a užití ozbrojené síly,“ vysvětlil Martin Faix. Dosavadním nejviditelnějších výsledkem součinnosti právnické fakulty a armády je několik ročníků speciálního cvičení Camp Peira, které je koncipováno jako simulace vojenského tábora konfrontovaného s přílivem uprchlíků a migrantů na pozadí vnitrostátního ozbrojeného konfliktu. V rámci simulace cvičí společně studenti tří univerzit a vojáci pod vedením akademiků i odborníků z praxe (včetně armády a mezinárodních organizací).

Na činnosti CIHOL se budou podílet odborníci na mezinárodní právo z právnické fakulty, z Armády ČR a externě například i několik zahraničních expertů. Centrum má také svou webovou stránku v anglickém jazyce, kde bude mimo jiné informovat o své činnosti.

Martin Faix a Otakar Foltýn již byli v minulosti za svou společnou aktivitu oceněni právnickou fakultou. Děkanka jim v roce 2017 udělila Cenu Miroslava Liberdy za šíření dobrého jména fakulty.