Česko-francouzská letní škola práva vzala studenty za kulturními památkami

Letní školy se účastnilo 13 francouzských a 10 českých studentů. Fotogalerie: Eva Hrudníková, SP
Úterý 26. září 2023, 8:27 – Text: Eva Hrudníková

Letní škola olomoucké právnické fakulty s nejdelší tradicí? Tou je Česko-francouzská letní škola práva. Letos se konal její 12. ročník. Účastnilo se ho 13 francouzských a 10 českých studentů.

Pořádání letní školy vychází z dlouhodobého a nadstandardního partnerství olomoucké právnické fakulty a francouzské Université Clermont Auvergne, které začalo už v roce 1999. V pořádání letní školy se obě fakulty pravidelně co rok střídají. Tématem právě skončeného ročníku byla Ochrana kulturních památek II – aspekty odpovědnosti se zaměřením na ústavní, správní, trestní a mezinárodní právo. „Zaměření bylo vybráno už vloni, a to v návaznosti na kandidaturu Clermontu na Evropské město kultury 2028. Letos jsme v tématu pokračovali,“ vysvětlila za organizátory Leona Černá z katedry jazyků PF UP.

V programu se střídaly výukové bloky, které vyvrcholily týmovým workshopem. Do výuky se zapojili čtyři lektoři z PF UP – Monika Horáková a Soňa Pospíšilová z katedry správního práva a finančního práva, Maxim Tomoszek z katedry Ústavního práva a také Marko Svičevič z katedry mezinárodního a evropského práva. Dva semináře vedly kolegyně z Francie Christine Bertrand a Isabelle Moulier. Vedle odborného programu organizátoři připravili i pestrý doprovodný program. „Naši studenti ukázali Francouzům Olomouc. Stihli jsme například i návštěvu rodinného pivovaru a sýrárny ve Velké Bystřici. Zrekonstruované budovy tamní firmy jsou příkladem záchrany původního pivovaru ze 17. století,“ doplnila Leona Černá.

Účastníci letní školy se shodli, že díky týdnu strávenému v Olomouci poznali nové přátele, posunuli se odborně i jazykově a získali další motivaci k návštěvě kulturních památek „Jsem velmi ráda, že jsem se mohla letní školy zúčastnit. Předčila má očekávání. Téma bylo velmi zajímavé, Olomouc a univerzita na mě udělaly velký dojem, poznala jsem spoustu milých lidí,“ zhodnotila francouzská studentka Emma Battifol.

Další ročník Česko-francouzské letní školy práva bude hostit Université Clermont Auvergne. Uskuteční se v září 2024, téma je zatím v jednání.