Daruj krev s docentem Filipem Ščerbou

Studenti PF UP se každoročně zapojují do výzvy Daruj krev s rektorem. Foto: Vojtěch Duda
Středa 24. leden 2024, 8:36 – Text: Eva Hrudníková

Pomoc někomu druhému může být jednodušší, než si myslíte. Pojďte s právnickou fakultou a s Univerzitou Palackého darovat krev. Zapojte se do 13. ročníku výzvy Daruj krev s rektorem! Právnická fakulta letos dala výzvě speciální podtitul Daruj krev s docentem. K odběru studenty i zaměstnance doprovodí Filip Ščerba, vedoucí katedry trestního práva, pro kterého bude únorový odběr již 110. v pořadí. Vítáni jsou jak pravidelní dárci, tak hlavně prvodárkyně a prvodárci.

Společné darování „fialové právnické krve“ se uskuteční ve středu 21. února, ve dvou termínech v 9:00 a v 9:30. „Před přihlášením, si určitě nezapomeňte prostudovat všechny podmínky dárcovství. Měli byste například užívat jen minimum léků. Kdybyste si nebyli čímkoli jisti, ráda vám případné dotazy zodpovím,“ vzkazuje Lucie Dubanská z transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouce a přidává kontakty – lucie.dubanska@fnol.cz, telefon 724 762 597.

Registrace pro zájemce o akci Daruj krev s docentem Ščerbou
středa 21. 2. | 9:00 a 9:30
registrační formulář ZDE (vyplňte nejpozději do 2. února do 15:00)

Co musí splňovat dárce?
Webové stránky transfuzního oddělení FNOL.

Filip Ščerba, který vloni na jaře dovršil jubilejní 100. bezpříspěvkový odběr krve a dál pravidelně v darování pokračuje, přidává vlastní zkušenost, radu. „Nebojte se. Před darováním krve nemusíte držet půst, na rozdíl od odběrů pro účely vyšetření. Naopak je vhodné se dobře dietně najíst, doporučení najdete v pokynem transfuzního oddělení. Takže riziko omdlévání je skutečně minimální. Pokud si nejste jistí, klidně se za mnou stavte nebo mi napište, rád vám sdělím své zkušenosti.“

Krom setkání s Filipem Ščerbou a dobrého pocitu se můžete těšit na vydatnou snídani za odměnu a drobné dárky od UPointu a Fakultní nemocnice Olomouc. S sebou si stačí vzít ISIC kartu nebo kartu zaměstnance UP.