Praha, Jičín, Prachatice nebo slovenské Bojnice, i odtud dorazili zájemci o PF UP

Hlavní informativní vstupy se konaly v aule.
Foto: Eva Hrudníková
pondělí 22. leden 2018, 14:48 – Text: Eva Hrudníková

V pořadí druhý den otevřených dveří v tomto akademickém roce má za sebou právnická fakulta. Ujít si ho v sobotu nenechaly stovky zájemců. Do Olomouce se sjely z různých koutů republiky a nechyběli ani středoškoláci ze Slovenska.

První zájemci o studium práv přicházeli už krátce po půl deváté – půl hodiny před oficiálním zahájením dne otevřených dveří. „Ne že bych byla tak nedočkavá, ale přijela jsem ze severovýchodních Čech z Jičína, tak jsem tu o něco dřív. A jak je vidět, nejsem sama, kdo je tu brzy,“ usmívala se Monika Křížová.

Na ni a další stovky zájemců čekal pestrý program. Například v improvizované soudní síni se řešil případ inspirovaný seriálem Případy 1. oddělení. Roli obhájce se ujal Jan Vinš, který bude maturovat na gymnáziu v Praze. „Jsem příjemně překvapen programem a zdejší atmosférou. Z role obhájce jsem měl trochu obavy, ale nakonec jsem si ji užil, i včetně taláru,“ řekl Jan Vinš. Přihlášku na olomoucká práva prý už poslal. Teď si přijel prohlédnout zázemí školy. „Strávil jsem tu přes dvě hodiny. Dozvěděl jsem se vše, co jsem potřeboval. Nejcennější pro mě bylo povídat si se studenty,“ odjížděl spokojený maturant.

Součástí programu byly dva hodinové informativní vstupy, do kterých se aktivně zapojili zástupci vedení fakulty, děkanka Zdenka Papoušková a proděkan Maxim Tomoszek, a studenti. Zájemci se mohli zastavit u pěti stánků a dozvědět se víc například o přijímacím řízení, o nabízených oborech, zahraničních výjezdech nebo o studentských spolcích. Po celou dobu dne otevřených dveří také fungovala uchazečská kavárna, kde „obsluhovali“ studenti.

Až z Prachatic dorazila Michaela Linhová se svou maminkou. „Určitě se budu hlásit na školu humanitně zaměřenou. Olomoucká práva zvažuji. Líbí se mi, že je to škola moderní a zaměřená na praktickou výuku. Dnešek na mě udělal dojem. Bylo fajn, že jsme se mohli aktivně zapojit do programu. Nebyla to žádná nuda,“ řekla středoškolačka.

V letošním akademickém roce právnická fakulta poprvé uspořádala den otevřených dveří i v prosinci. „Dva termíny se nám osvědčily. Oslovili jsme jeden a půl krát možná i dvakrát více maturantů než v předchozích letech,“ řekl proděkan Maxim Tomoszek. Z dotazů uchazečů byl patrný blížící se konečný termín pro podání přihlášek na vysoké školy. „Na rozdíl od prosince k nám tentokrát přišli ti, kteří vážně zvažují studium u nás, nebo jsou už dokonce rozhodnuti. Jejich dotazy byly velmi konkrétní,“ srovnal proděkan. Nastavený koncept dne otevřených dveří, kdy se prolínají informace, rady, doporučení s praktickými ukázkami výuky a jsou do něj zapojeni studenti fakulty, se podle něj osvědčil. „Budeme v něm pokračovat.“

Se dny otevřených dveří byla spokojená také děkanka Zdenka Papoušková. „Chci poděkovat všem kolegům a studentům, kteří se jak v prosinci, tak v lednu postarali o hladký průběh a příjemnou atmosféru této akce a o to, aby se tu budoucí studenti a jejich rodiče cítili dobře. Mám velkou radost ze zájmu o naši fakultu, počet návštěvníků dnů otevřených dveří stále roste. Zájmu si velice vážím, stejně tak odvedené práce celého organizačního týmu,“ dodala děkanka.

Zájemci o studium práv musí vyplnit elektronickou přihlášku nejpozději 28. února. Vloni podalo na obor Právo přihlášku 1383 uchazečů, o bakalářský obor Právo ve veřejné správě mělo zájem 392 uchazečů, o navazují obor Evropská studia se zaměřením na evropské právo pak 50 uchazečů.

Více fotografií na https://www.facebook.com/Pravnicka.fakulta.UP/