Právnická fakulta hledá v pořadí druhého laureáta Stipendia Petra Zoubka

Stipendium nese jméno po výjimečném studentovi olomoucké právnické fakulty, který těsně před dokončením studia v březnu 2019 podlehl vážné nemoci. Repro: NF PZ
Pátek 7. leden 2022, 14:30 – Text: Eva Hrudníková

Studenti právnické fakulty se mohou opět po roce ucházet o Stipendium Petra Zoubka, které je určené mimořádně aktivním a nadaným posluchačům. Udělovat ho bude už podruhé fakulta společně s Nadačním fondem Petra Zoubka v polovině února. Studenti mohou žádat o mimořádnou podporu ve výši 20 000 korun do 16. ledna.

Stipendium nese jméno po výjimečném studentovi olomoucké právnické fakulty, který těsně před dokončením studia v březnu 2019 podlehl vážné nemoci. Rodina a přátelé Petra Zoubka krátce na to založili nadační fond. „Péťa byl skvělý syn, bratr, partner a kamarád. Díky činnosti nadačního fondu bude i nadále pomáhat potřebným a motivovat další mladé a nadějné studenty v cestě za jejich sny,“ vysvětlili rodiče Petra, zakladatelé fondu.

Pro fakultu byla spolupráce s nadačním fondem od počátku jasnou cestou, jak šířit odkaz Petra Zoubka a připomínat jeho výjimečnost. „Se zakladateli fondu jsme dlouhodobě v kontaktu. Nápad na založení stipendia na podporu studia našich posluchačů byl společný. Dosáhnout na něj mohou studenti, kteří svou výjimečností naplňují vize a poslání podobné těm Petra Zoubka,“ vysvětlil Maxim Tomoszek, proděkan pro bakalářské a magisterské studijní programy. Výše stipendia je 20 000 korun na akademický rok, z poloviny je hrazeno právnickou fakultou a z poloviny nadačním fondem. Udělit ho lze v každém akademickém roce nejvýše jednomu studentovi.

Děkan fakulty Václav Stehlík stanovil konečný termín pro podávání žádostí za akademický rok 2020/2021 na 16. ledna 2022. Studenti je mohou podávat elektronicky s přílohami dokládajícími splnění podmínek na adresu dekan.pf@upol.cz. Žádosti pak posoudí tříčlenná komise jmenovaná děkanem složená se zástupců fakulty a nadačního fondu. O konečném přiznání podpory pak rozhodne děkan.

Vloni, kdy byla tato finanční podpora udělena vůbec poprvé, ji získala Kateřina Dračková, tehdy studentka 3. ročníku programu Právo a právní věda.

Udělení mimořádného Stipendia Petra Zoubka bude stejně jako vloni součástí odborného semináře. Ten letošní organizátoři nazvali Etika – opatření na konci života. Seminář určený akademické obci a všem zájemcům o téma se uskuteční 17. února od 15:00 v aule právnické fakulty. S příspěvkem na něm vystoupí David Černý, Tomáš Doležal a Adam Doležal, všichni z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.