Právnická fakulta získala tři prestižní granty v rámci soutěží Grantové agentury ČR a stala se tak nejúspěšnější fakultou UP

V soutěži GA ČR uspěly tři ze šesti navržených projektů právnické fakulty. Logo: GA ČR
Pondělí 11. prosinec 2023, 13:10 – Text: Eva Hrudníková

Hned tři vědecké projekty základního výzkumu, pod kterými jsou jako hlavní řešitelé podepsaní akademici olomoucké právnické fakulty, uspěly v letošní soutěži Grantové agentury České republiky (GA ČR). A to v kategorii Standardní projekty s počátkem řešení v roce 2024. Právnická fakulta se tak zařadila spolu s filozofickou a přírodovědeckou fakultou k nejúspěšnějším fakultám Univerzity Palackého v počtu schválených projektů.

S podporou GA ČR bude od příštího roku pracovat řešitelka Lenka Holá z katedry politologie a společenských věd, a to na projektu Mediace v trestním řízení v kontextu restorativní justice. Úspěšný byl také projekt Nejlepší zájmy dítěte a veřejný zájem na kontrolu migrace, jehož hlavním řešitelem je Václav Stehlík z katedry mezinárodního a evropského práva. Třetím podpořeným grantovým projektem je projekt Kryptoaktiva jako hrozba pro státní suverenitu, pod kterým je podepsaný Michael Kohajda z katedry správního práva a finančního práva.

Všechny úspěšné projekty PF UP jsou tříleté a celková výše jejich finanční podpory přesahuje 13 milionů korun. „Získání podpory pro tři standardní projekty považuji za skvělý úspěch a zejména za potvrzení toho, že naše právnická fakulta patří mezi špičkové české výzkumné instituce. Letos byla naše fakulta v soutěžích Grantové agentury ČR dokonce nejúspěšnější součástí UP. V soutěži uspěly tři ze šesti navržených projektů naší fakulty. Padesátiprocentní úspešnost vysoce převyšuje výsledek celé univerzity (uspělo pouze 10 z 134 návrhů) i výsledek největších součástí UP. Hlavním řešitelům i všem členům projektových teamů gratuluji a děkuji. Jejich práce a úspěch ukazuje, jak kvalitně a na výborné úrovni naše fakulta reprezentuje značku UP,“ uvedl Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum PF UP.

Na PF UP nyní dobíhají dva projekty GA ČR, jejichž řešiteli jsou Zdeněk Červínek z katedry ústavního práva a Petr Podrazil z katedry soukromého práva a civilního procesu.

Úspěšné projekty PF UP

Kryptoaktiva jako hrozba pro státní suverenitu | doc. JUDr. Michael KOHAJDA, Ph.D.
Mediace v trestním řízení v kontextu restorativní justice | doc. PhDr. Lenka HOLÁ, Ph.D.
Nejlepší zájmy dítěte a veřejný zájem na kontrolu migrace | doc. JUDr. Václav STEHLÍK, LL.M., Ph.D.