Senátoři právnické fakulty obhájili svá křesla v AS UP

Každou fakultu v akademickém senátu reprezentují dva akademici a jeden zástupce studentů. Foto: Vojtěch Duda
Středa 27. květen 2020, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnickou fakultu budou v nově zvoleném Akademickém senátu UP reprezentovat všichni tři dosavadní senátoři. Ve volbách, které se poprvé v historii UP konaly online, svá křesla obhájili –Michal Malacka z katedry mezinárodního a evropského práva, Veronika Tomoszková z katedry správního práva a finančního práva a student Marek Stratilík. Zajímavosti je, že všichni tři jsou současně i členy fakultního senátu.

Své hlasy odevzdalo v online prostředí 418 voličů – členů akademické obce PF UP, z toho šest bylo neplatných. Volební účast na fakultě dosáhla 28,73 %. Pro srovnání – při předchozích volbách do AS UP v roce 2017 byl počet platných hlasovacích lístků na PF UP 214.

„Průběh voleb byl z hlediska voliče asi stejný, možná spíš uživatelsky přívětivější, protože nemusel nikam chodit, mohl volit doma ze svého počítače. Pro mě osobně to bylo mnohem náročnější, protože jsme měli několik jednání hlavní volební komise a pak školení, jak generovat bezpečnostní klíče, jak volby kontrolovat, jak po skončení systém otevřít a vyhodnotit. Výhodou pro komisi však bylo, že jsme nemuseli ručně přepočítávat hlasy a program určil i procenta účasti,“ zhodnotila Kamila Bubelová, předsedkyně volební komise na PF UP. Podle ní bude zřejmě do budoucna tato forma hlasování preferovaná, pro voliče je jednodušší.

Od zveřejnění výsledků voleb běží dvoudenní lhůta pro rozporování. Stížnosti je možné podávat na e-mailovou adresu jan.strojil@upol.cz či přímo k rukám předsedy hlavní volební komise Jana Strojila, nejpozději do půlnoci 28. května 2020. Po uplynutí uvedené lhůty budou případné připomínky volební komisí vypořádány a na úřední desce UP budou zveřejněny konečné výsledky voleb a složení nového senátu.

Každou fakultu v akademickém senátu reprezentují dva akademici a jeden zástupce studentů. Senátorů je tedy celkem 24 a jejich volební období je tříleté. Akademický senát rozhoduje o organizační struktuře nebo rozpočtu univerzity, schvaluje Vědeckou radu, volí rektora a má celou řadu dalších povinností a pravomocí. Složení nově zvoleného AS UP najdete zde.

Kandidáti z řad akademických pracovníků PF UP (v závorce počet hlasů)

JUDr. Mag. Iur. Michal Malacka, Ph.D., MBA (179) - zvolen

JUDr. Veronika Tomoszková, Ph.D. (179) - zvolena

JUDr. Klára Hamuľáková, Ph.D. (172) - náhradnice