Úsměvy, slzy a děkování. Právnická fakulta se loučila s absolventy

Kvůli rozsáhlé dostavbě právnické fakulty se promoce uskutečnila v aule pedagogické fakulty. Foto: Eva Hrudníková
Pondělí 15. červenec 2019, 10:15 – Text: Eva Hrudníková

Za dohledu svých rodin a blízkých, za blesků fotoaparátů a v barevné záplavě květin se loučili absolventi právnické fakulty se svou alma mater. Slavnostní promoci si tentokrát užilo osm absolventů navazujícího magisterského oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo a dvacet bakalářů, kteří mají za sebou tříletý obor Právo ve veřejné správě.

K úspěšnému zakončení vysokoškolského studia jim jako první gratulovala Jitka Ulrichová, prorektorka UP. „Z naší alma mater si doufám odnášíte také úctu k lidským hodnotám. Z těch jsou pro vaši profesi nejdůležitější trpělivost, ohleduplnost a obětavost. Přeji vám, abyste svou práci vykonávali rádi, aby vám přinášela uspokojení a abyste pro ni mohli čerpat sílu z úsměvů vašich děti a z moudrosti svých rodičů,“ řekla prorektor a vzápětí udělila souhlas s vykonáním slavnostní promoce. Na složení absolventského slibu spolu s ní dohlíželi Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty, a také proděkani Blanka Vítová a Maxim Tomoszek.

Asi nejčastějším slovem, které v rámci slavnostního aktu a krátce po něm zaznělo v aule, bylo slovo „děkuji“. Děkovat neopomněl ve své závěrečné řeči ani Dominik Krejčok, který studium Evropská studia se zaměřením na evropské právo absolvoval s červeným diplomem. „Děkujeme všem, bez kterých bychom tu předchozí životní kapitolu nikdy nemohli dokončit. Děkujeme všem doktorům a docentům, kteří nám předávali své cenné vědomosti, zkušenosti a poznatky. Je třeba poděkovat i našim rodičům, prarodičům, partnerům a přátelům, kteří nám dopřávali materiální a psychickou podporu. Díky patří i našemu studijnímu oddělení, menzám, pivovarům, palírnám či hospodským…,“ uvedl Dominik Krejčok a svým kolegům popřál, aby je budoucí práce bavila a snad i dobře živila.

Slavnostní chvíle si užívaly i desítky rodinných příslušníků a pozvaných hostů. „Promoci nejstarší vnučky jsem si nemohla nechat ujít. Cesta do Olomouce stála za to. Bylo to velmi hezké a dojemné. Jsme na ni pyšní. Už se těším, až to společně oslavíme. Určitě jí něco dobrého upeču,“ prozradila asi sedmdesátiletá žena, která se jen stěží bránila slzám.

Kvůli rozsáhlé dostavbě právnické fakulty museli absolventi i tentokrát promovat v aule pedagogické fakulty. Podzimní slavnostní akty by se již měly uskutečnit na právnické fakultě.