Vrátili se po pětadvaceti letech, přijeli za spolužáky i „zkontrolovat“ svou fakultu

Zavzpomínat na svá vysokoškolská studia přijelo na třicet absolventů. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Úterý 12. září 2023, 10:04 – Text: Eva Hrudníková

Až s dvouhodinových předstihem přijížděli někteří absolventi právnické fakulty na svou stříbrnou promoci. Chtěli si ji pořádně užít, chtěli vidět každý kout své fakulty, těšili se na spolužáky. Zavzpomínat na svá vysokoškolská studia přijelo na třicet absolventů.

„Studovali jsme ve specifické době devadesátých let, v polních podmínkách znovuobnovené fakulty. Moc ráda na ty roky vzpomínám. Byly zcela zásadní pro formování mé osobnosti,“ uvedla Olga Kypastová, která se na fakult vrátila i se svým manželem – spolužákem z ročníku. „Datum zkoušky z římského práva je současně našim dnem seznámení,“ dodala s úsměvem. Manželé dnes působí jako soudci u Okresního soudu v Karviné. Oba se shodli, že už pozvánka na promoci je velmi potěšila. „Díky fakultě za tento typ akce. Scházíme se poměrně pravidelně na srazech, dnes je to ale takové slavnostnější, a hlavně jsme zpátky na fakultě. Jsme zvědaví, jak se proměnila,“ pochvalovala si setkání Olga Kypastová.

Po pětadvaceti letech si promoci v sobotu spolu s ní zopakovala třicítka absolventů. Mezi nimi například Petra Jungová, kvestorka UP, nebo Zdenka Papoušková, prorektorka pro legislativu a organizaci. Ta měla v rámci promočního aktu dvojroli. Zastupovala vedení univerzity a současně přebírala čestný diplom. „Obstáli jsme v osobním i profesním životě a jsme na sebe patřičně hrdí. A hrdá může být i Univerzita Palackého, že nás má. Přeji nám zdraví, ať nás naše povolání baví a ať se rádi vracíme na fakultu, univerzitu, do Olomouce,“ vzkázala spolužákům Zdenka Papoušková.

Vzkaz pro fakultu měli i absolventi. „Přejeme fakultě, aby svým studentům dávala prostor k dozrávání. Aby posluchači měli možnost poznat všechny barvy, chutě a vůně práva a aby na tomto místě stáli jednou hrdě stejně jako my,“ řekl v rámci promočního projevu Petr Jansa.

Většina promujících zůstala na fakultě do odpoledních hodin. Na programu bylo mimo jiné focení nebo prohlídka fakulty s komentářem proděkana Maxima Tomoszka.

Pro právnickou fakultu, která byla obnovena v roce 1991, to byla druhá stříbrná promoce, kterou připravila. Uspořádala ji v sobotu 9. září u příležitosti Absolventského dne UP, který byl součástí oslav 450. výročí vzniku olomouckého vysokého učení.