Jsme v novém a přijímáme klienty, hlásí Studentská právní poradna

Klienti najdou poradnu v přízemí budovy B právnické fakulty. Foto: Eva Hrudníková
Pátek 2. říjen 2020, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Studentská právní poradna při Právnické fakultě UP se přestěhovala. Přesídlila do moderních a větších prostor, které vznikly dostavbou nového centrálního křídla budovy B právnické fakulty. Tento týden v nich začala přijímat klienty s novými případy.

Původně měla Studentská právní poradna zázemí na fakultě v přízemí budovy A, k dispozici měla jedinou místnost rozdělenou na menší pracoviště pouze nábytkem. „Stěhovali jsme se v září ještě před začátkem semestru, což z pohledu fungování poradny bylo ideální období,“ řekla Lucia Madleňáková, vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání na PF UP, pod které poradna spadá.

Nové prostory jsou mnohem větší, moderní a reprezentativní. Ocení je jak studenti, kteří v poradně pracují a vzdělávají se, tak jejich klienti. „K dispozici máme celkem tři místnosti. V první jsou dvě oddělená pracovní místa pro diskrétní jednání s klienty a jedno pracoviště vedoucí kanceláře. Druhou místnost budou využívat studenti pracující na případech a třetí je výuková. V té jsme již pořádali workshop Centra pro klinické právní vzdělávání,“ popsala Lucia Madleňáková s tím, že zázemí bude ještě dovybaveno novým nábytkem.

Studentská právní poradna se tradičně se začátkem každého semestru otevírá novým klientům. Tentokrát to bylo 29. září a již týden před tím se mohli klienti objednávat telefonicky. „Objednávky předem všem vřele doporučuji. Odpadnou tak problémy s čekáním nebo případným nepřijetím. Klienti se na nás mohou obracet i prostřednictvím e-mailů, nicméně právní poradenství e-mailem ani telefonicky neposkytujeme,“ vysvětlila Irena Říhová, vedoucí poradny.

Klienti by s dotazy neměli otálet, neboť činnost poradny je kapacitně omezená. Znát by měli také její pravidla, která jsou dostupná na fakultním webu, a při návštěvě fakulty pak musí dodržovat platná hygienická opatření související s epidemií covid-19. „Zatím pracujeme v běžném režimu, schůzky jsou kontaktní. Ve výjimečných případech, například pokud je klient z velké dálky nebo patří do ohrožené skupiny obyvatel, můžeme případ řešit v režimu online. V tuto chvíli máme dva takové případy,“ doplnila Lucia Madleňáková.

Studentská právní poradna sídlí na právnické fakultě v přízemí budovy B (17. listopadu 8), otevřená je od pondělí do čtvrtka, vždy od 8:00 do 16:30.

Více o Studentské právní poradně najdete na webové stránce právnické fakulty v sekci pro veřejnost zde.

Studentská právní poradna je praktickou výukovou aktivitou, v jejímž rámci studenti PF UP v Olomouci pod vedením pedagogů a praktikujících právníků řeší reálné případy klientů, kteří se na poradnu obrátí s žádostí o rozbor jejich situace. 

Zpět