Letní škola seznámila studenty partnerských čínských univerzit s evropskou integrací

Zázemí studentům poskytla právnická fakulta.
Foto: Eva Hrudníková
středa 4. červenec 2018, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Dva týdny poznávání Olomouce a střední Evropy má za sebou pětadvacet čínských studentů. Zahraniční oddělení UP spolu s právnickou fakultou pro ně připravily speciální letní školu – Summer School of Central Europe & European Integration.

Do Olomouce přijeli studenti ze dvou univerzit – South-West University v Čchung-Čchingu a Chinese University of Hong Kong. Zázemí jim poskytla právnická fakulta. „Podnět k uspořádání letní školy a také návrh témat, která by studenty zajímala, přišly z čínské strany. Zvolili jsme tak problematiku evropské integrace ve středoevropském kontextu. Univerzita Palackého s oběma čínskými univerzitami již spolupracuje a právě tento typ aktivit by měl vztahy ještě posílit,“ řekl Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP.

Vzhledem k tomu, že studenti byli z nejrůznějších fakult, bylo hlavním cílem letní školy seznámit je se střední Evropou v širším kontextu. Jednotlivé bloky byly zaměřeny například na historii, umění a kulturu střední Evropy nebo na vznik, fungování a zahraniční politiku Evropské unie. Velkou část výuky pokryli akademici z právnické fakulty. Studentům přednášeli Lucie Tungul a Petra Měšťánková z katedry politologie a společenských věd nebo Václav Stehlík z katedry mezinárodního a evropského práva. Doplnil je Christopher Medalis, expert na internacionalizaci z rektorátu UP.

Organizátoři připravili pro účastníky také bohatý doprovodný program. „Stihli se podívat do Prahy, Vídně a vzali jsme je i do Lednicko-valtického areálu. Užili si Olomouc po všech stránkách. Ohlasy byly velmi pozitivní. Myslím, že jsme je nadchli,“ zhodnotil Niels Hexspoor ze zahraničního oddělení UP, který se na organizaci letní školy podílel.

Do Olomouce přijela na dva týdny i Liu Oi Ting Phoebe. „Studuji kulturní management a zajímám se o historii. To byl hlavní důvod, proč jsem se na letní školu přihlásila. V Evropě jsem byla již několikrát, ale v Česku jsem poprvé. Olomouc je nádherné město, máte úžasné památky,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka. Podle ní měly přednášky vysokou úroveň a na řadě z nich bylo potřeba již mít základní znalosti a znát kontext. „Mně náročnost vyhovovala. Velmi si líbil i doprovodný program.“ Absolventi Summer School of Central Europe & European Integration, kteří uspěli u závěrečného testu, získali tři mezinárodně uznávané ECTS kredity.

Čína už dlouhodoběji patří k zemím, o které má UP velký zájem. S nabídkou letních škol pro čínské posluchače přišla poprvé před třemi lety a od té doby zájem o ně neustále roste. Letos na konci února pak připravilo zahraniční oddělení rektorátu UP a ve spolupráci s právnickou fakultou pro studenty ze South-West University v Čchung-Čchingu premiérovou zimní školu Winter School of Leadership.