Úplatek mi ještě nikdo nenabídl, řekla studentům Lenka Bradáčová

Vrchní státní zástupkyni pozval na fakultu studentský spolek ELSA Olomouc.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 22. březen 2017, 13:15 – Text: Eva Hrudníková

Jedinečnou příležitost měli včera studenti Právnické fakulty Univerzity Palackého. Položit otázku jedné z nejvlivnějších žen v Česku, pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Diskuzi s ní si nenechalo ujít na 150 zájemců.

Lenka Bradáčová hned na začátku dala najevo, jak je pro ni čas cenný a po velmi krátkém úvodu vyzvala k dotazům. „Nebudeme se vzájemně ochuzovat o čas. Jsem tu od toho, abyste slyšeli, co vás zajímá. Ptejte se,“ řekla.

Studenty například zajímalo, co rozhodlo o tom, že bude státní zástupkyní, a jak začala svou profesní dráhu. „Obhájcem bych být nemohla, jsem příliš tvrdohlavá. Klient vyžaduje, abyste se choval podle něj. To by s mou povahou opravdu nešlo,“ přiznala s úsměvem. Výběr profese se jí prý velmi rychle zúžil na dvojici soudkyně, nebo státní zástupkyně. Díky souhře životních okolností i skutečnosti, že ji lákalo trestní právo, se rozhodla pro státní zastupitelství. Začínala na severu Čech v Litoměřicích. „Dnes po letech mohu říct, že kdybych začínala v Praze, s největší pravděpodobností bych už v úřadu nebyla. Ten zatracovaný sever, který byl v devadesátých letech v obrovském personálním podstavu, mi umožnil dostat se k různým trestním věcem okamžitě. Hodili mě do vody, musela jsem řešit složité a závažné věci,“ vzpomněla Bradáčová.

Během devadesátiminutové diskuze se mluvilo také o práci novinářů, kauze Davida Ratha, ideálních vlastnostech státního zástupce nebo jejím soukromí. Otevřeně odpověděla i na otázku, zda jí byl někdy nabídnut úplatek. „Ne. Podle mě lidé nabízející úplatky mají vytříbený smysl, koho oslovit a kdy jít do rizika. Umějí vytušit slabé místo. Zároveň i druhá strana musí vysílat nějaký signál.“

I když se diskuze uskutečnila v největší učebně fakulty, několik zájemců muselo sedět i na přidaných židlích. Setkání si nenechala ujít například Daniela Mašková, posluchačka 3. ročníku. „Osobnost Lenky Bradáčové je pro mě strašně zajímavá. Mám k ní velkou úctu. Chtěla jsem vědět, jaká ve skutečnosti je. Bylo fajn, že nás nezahltila teorií, že se šlo přímo k dotazům, k praxi,“ ocenila studentka.

Pražskou vrchní zástupkyni pozval na fakultu studentský spolek ELSA Olomouc. „Vyjednávání návštěvy bylo vzhledem k její vytíženosti náročnější. Začali jsme se domlouvat už vloni v říjnu. Jsme rádi, že se to nakonec povedlo a že přišlo dost lidí,“ shrnula za ELSA Klára Vitovská.

Lenka Bradáčová je vrchní státní zástupkyní v Praze od července 2012, kdy ji jmenoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Od března 2008 do dubna 2014 působila ve funkci prezidentky stavovského sdružení Unie státních zástupců České republiky. V oboru trestního práva získala ocenění Právník roku za rok 2016.

Zpět