Moravec bavil „vyprodanou“ aulu právnické fakulty

Václav Moravec dokázal, že je výborný vypravěč a bavič.
Fotogalerie: Gabriela Knýblová
Pátek 24. březen 2017, 12:15 – Text: Eva Hrudníková

Novinář a moderátor Václav Moravec vzal na sebe včera vpodvečer netradiční roli. V aule právnické fakulty nebyl tím známým pichlavým tazatelem z televize, ale naopak zpovídaným. Zažít Václava Moravce přišlo 400 zájemců, převážně studentů práv. V publiku nechyběla ani děkanka Zdenka Papoušková.

„Jsem rád, že je vás tu tolik. Máte totiž jedinečnou příležitost být u premiéry a současně  derniéry speciálního pořadu Otázky na Václava Moravce,“ řekl na úvod publiku Ondřej Sasín ze studentského spolku Nugis Finem, který diskuzi společně s právnickou fakultou připravil.

Václav Moravec vydržel odpovídat na dotazy celé dvě hodiny a dokázal, že je výborný bavič s velkým politicko-společenským rozhledem. Aulu zaplněnou do posledního místa několikrát rozesmál. Nejčastější dotazy se týkaly zákulisí pořadu České televize Otázky Václava Moravce a k nejskloňovanějším jménům večera patřili David Rath, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. Václav Moravec studentům také přiznal, že ctí novinářské hodnoty, a proto k volbám nechodí. Prozradil i svého vysněného hosta. Zpovídat ve studiu by chtěl německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Za svůj nejtrapnější okamžik před televizní kamerou označil moment, kdy mu vypadlo jméno hosta a bylo vypnuté čtecí zařízení. „Vyjmenoval jsem všechny jeho funkce, jeho životopis jsem znal dokonale, ale jméno mi ne a ne naskočit. On to pochopil a řekl své jméno,“ rozpovídal se Václav Moravec. Přiznat si, že si nevzpomene, bylo pro něj tak mučivé, že poté do kamery pronesl: „Kdybyste mi neskočil do řeči, tak bych to dořekl.“

Studenty stihl také pochválit. „Je vidět, že jste pečlivými diváky mého pořadu. Děkuji za vaše otázky.“ A dotkl se i právnických profesí. „Smekám před těmito profesemi. Doufám, že z vás bude co nejvíce lidí typu Pavla Rychetského, Josefa Baxy nebo Pavla Šámala, kteří se snaží institucím, které vedou, dávat v lidských očích důvěru. Ta důvěra jako tmel veřejné sféry je klíčová.“

Setkání s Václavem Moravcem si nenechala ujít studentka Denisa Wilczková. „Sleduji jeho pořad v televizi a zajímalo mě, jaký ve skutečnosti je. Diskuze se mi líbila, ta odlehčená atmosféra v aule byla skvělá. Díky za zpestření semestru,“ uvedla studentka 3. ročníku.

Moravce na fakultu pozval studentský spolek Nugis Finem. „Hledali jsme všeobecně známou a populární osobnost, a zároveň někoho, jehož názory a zkušenosti mohou být pro studenty užitečné. Chtěli jsme, aby diskuze byla tentokrát uvolněnější, a tomu jsme přizpůsobili i formát. Naše očekávání se naplnila,“ zhodnotil Ondřej Sasín.

Zpět